ଆପଣ କମ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ?

ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ପାଣିର ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଦୈନିକ ଅତି କମ୍‌ରେ ୮-୧୦ ଗ୍ଲାସ୍‌ ପାଣି ପିଇବା ଦରକାର। କମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ ଅନେକ ରୋଗ ଦେଖାଯାଇଥାଏ।

ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କମ ପାଣି ପିଇବାଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ-

  • କମ୍‌ ପାଣି ପିଇଲେ ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡରୁ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଅମ୍ଲଜାନ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ ଲୋଡ଼ା ହୋଇଥାଏ। ଏମିତିରେ ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡର ବେଗ ଅଚାନକ ବଢ଼ିଯାଏ।
  • କମ୍‌ ପାଣି ପିଇଲେ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ମିଳି ନ ଥାଏ। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିଥାଏ, ଯାହା ଫଳରେ କ୍ଳାନ୍ତି ବଢ଼ିପାରେ।
  • ଶରୀରରେ ଠିକ୍‌ ପରିମାଣରେ ପାଣି ନ ଥିଲେ ଖାଦ୍ୟର ହଜମ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ହୋଇପାରି ନ ଥାଏ। ଏହା ଅମ୍ଳଦୋଷ ସୃଷ୍ଟିକରେ।
  • କମ୍‌ ପାଣି ପିଇଲେ ଆଖିର ଶୁଷ୍କତା ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହା ଫଳରେ ଆଖି ପୋଡ଼ିବା ସହ ଦରଜ ହୋଇଥାଏ।
  • ମସ୍ତିଷ୍କ ୭୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପାଣିରେ ତିଆରି ହୋଇଛି। କମ୍‌ ପାଣି ପିଇଲେ ଏହା ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାମ କରିପାରେ ନାହିଁ, ଯାହା ଫଳରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ବା ଗୋଟିଏ ଜିନିଷରେ ଧ୍ୟାନ ରହେ ନାହିଁ।

ପଢନ୍ତୁ; ଚକଟା ଅଟାକୁ ଫ୍ରିଜରେ ରଖୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀରଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ!

Related posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More