News

ସାଇବର କ୍ରାଇମକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କଠୋର ଉପଦେଶନାମା ଜାରି

ସାଇବର କ୍ରାଇମକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କଠୋର ଉପଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱର ରସୁଲଗଡ଼ ସ୍ଥିତ ସାଇବର ଫରେନସିକ ଲାବୋରେଟାରୀର ଉଦଘାଟନ କରିବା ଅବସରରେ ପୋଲିସ ଡିଜି ଆର.ପି ଶର୍ମା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ମୂହୁର୍ତ୍ତର ଭିଡ଼ିଓ ଓ ଫଟୋକୁ କେହି ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ଏବେ ୫ ରୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇପାରେ ।

ଡିପିପିଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜାରି ହୋଇ ଉପଦେଶନାମା ଅନୁସାରେ ୬ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି । କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ମୂହୂର୍ତ୍ତର ଦୃଶ୍ୟକୁ କେହି ଭିଡ଼ିଓ କିମ୍ବା ଫଟୋ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି କେହି ଏମିତି ଅପରାଧ କରେ ତେବେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ଆଇନ୍‌ (୨୦୦୦) ଅନୁସାରେ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହେବ । ସେହିପରି ସେହି ଭିଡ଼ିଓ ଓ ଫଟୋକୁ କେହି ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତି ତାହା ହେଲେ ୫ ରୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇପାରେ ।

ଏହା ସହିତ ଏମିତି ଅପରାଧର ଶୀକାର ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁରା ମାତ୍ରାରେ ପୋଲିସ ସହ ସହଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ । ଏଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ବାପା ମା’ କିମ୍ବା ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ନିସଙ୍କୋଚରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଭଳି ଭିଡ଼ିଓକୁ ପ୍ରସାରଣ ନ କରିବାକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କୁହାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଓ ଲୋକମାନେ ଏ ଦିଗରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସାଇବର କ୍ରାଇମକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କଠୋର ଉପଦେଶନାମା ଜାରି

ପଢନ୍ତୁ, ଇସ୍ରୋ ର ଯୋଜନା – ମାତ୍ର ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତିଆରି କରାଯାଇ ପାରିବ ଏକ ରକେଟ୍‌

Related posts

ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭିଡିଓ

ENO Beuro

ପାକିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ସୁପରଷ୍ଟାର ଶାହାରୁଖ୍‌ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଭଉଣୀ

ENO Beuro

କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ: ଚଣ୍ଡିଖୋଲରେ ହେବ ଭୂତଳ ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More