News

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାଇକ୍ଳୋଥନକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

କମ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଗତକାଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ନେହୁରୁ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସାଇକ୍ଳୋଥନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଇଛି । “ସକ୍ଷମ ପେଡାଲ ଦିଲ୍ଲୀ” ନାଁରେ ନାମିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସାମିଲ ହେଇ ସାଇକେଲ ଚଳାଇଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ସାଇକ୍ଲୋଥନ ମାଧ୍ୟମରେ ଇନ୍ଧନ ସଂରକ୍ଷଣର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଥିଲା । ବହୁ ବିଶିଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ ତାରକା ଫରହାନ ଅଖତର ଯୋଗ ଦେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ସହ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାରରେ ମିତବ୍ୟୟି ହେବାକୁ ଆହ୍ଵାନ ଦେଇଥିଲେ ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ୫ କିମି ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ଦ୍ଵାରା ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କମିବା ସହ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ କମେ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହାର ସୁପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ପରିବେଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସାମୁହିକ ଦାଇତ୍ଵ ବୋଲି ଶେ କହିଥିଲେ । ସେହିପରି ସହଜ ଓ ସରଲ ଟିପ୍ସକୁ ମାନି ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କାଲେ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚୟ କରିହେବ । ରୋଷେଇ, ଯାତାୟାତ, ଶିଳ୍ପ, କୃଷି, ଭଳି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ପଦାର୍ଥର ବ୍ୟବହାରକୁ ବିଧି ମୁତାବକ ବ୍ୟବହାର କାଲେ ଇନ୍ଧନ ସଞ୍ଚଯ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଏହି ସାଇକ୍ଳୋଥନରେ ବିଭିର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଗ ଓ ଦୂରତାକୁ ନେଇ ସାଇକେଲ ଚାଳନା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ହେଇଥିଲା । ଶେଷରେ କୃତି ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା । ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଲୟର ବିଭିର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ବିଭିର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଗର ଲୋକେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେଇଥିଲେ  ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାଇକ୍ଳୋଥନକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ପଢନ୍ତୁ, ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ଏବୋଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଦ୍ଵାରା ଚାନ୍ଦିପୁରରୁ ନିର୍ଭୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ

Related posts

Elephant Census Report – The Elephant Population In Odisha Has Increased

ENO Beuro

ଗଜପତିରେ ତିତ୍‌ଲି ତାଣ୍ଡବ: ଗୁମ୍ଫା ଧସି ୧୨ ମୃତ ,କାନ୍ଥ ପଡି ୫

ENO Beuro

କପି ରୋକିବାରୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେନି ୧୦ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More