News

ସାରା ଭାରତରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ଡିଜେଲ୍ ଦର ଲିଟର ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୬୯ ଟଙ୍କା ୪୦ ପଇସା

ତେଲଦର  ଆକାଶଛୁଆଁ

ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ରବିବାର ଆକାଶଛୁଆଁ ହୋଇଛି । ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ଡିଜେଲ ଦର ।ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ଦର ୭୨ ଟଙ୍କା ୭୦ ପଇସା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲ ଲିଟର ୬୯ଟଙ୍କା ୪୦ ପଇସା ଛୁଇଁଛି । ଯାହାକି ୪ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍ତରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ଦର ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତେଲଦରକୁ ଦେଖି ଭାରତୀୟ ତୈଳ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ତେଲଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାରୁ ରବିବାର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ଏଭଳି ରେକର୍ଡ ମୂଲ୍ୟରେ ପହଂଚିଛି । ଉଭୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ କମ କରିବାକୁ ଦାବି ହେଉଥୁଲେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ ବେଳେ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ ।

ଫଳରେ ଏବେ ଗୋଟିଏ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ପିଛା ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ୧୧ଟଙ୍କା ୭୭ ପଇସା ଓ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୩ଟଙ୍କା ୪୭ ପଇସା ଦେଉଛନ୍ତି ତୈଳ କମ୍ପାନି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମୁଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୪ ନଭେମ୍ବରରୁ ୨୦୧୬ ଜାନୁଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ୯ ଥର ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ମୋଟ୍ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ୧୧ ଟଙ୍କା ୭୭ ପଇସା ବଢିଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲ୍ ଦର ୧୩ ଟଙ୍କା ୪୭ ପଇସା ବଢିଛି ।

ଏହା ଯୋଗୁଁ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ସରକାର ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କରୁ ୨,୪୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ଵ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୪-୧୫ରେ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କରୁ ସରକାର ୯୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ଵ ପାଇଥିଲେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଗରମ ଦିନରେ କେଉଁ ସବୁ ଜୁସ ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ଫନି’ ପରେ ପରିବା ବଜାରରେ ହଇଚଇ

Ratnamani Moharana

ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍ ନିୟାମକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଟ୍ରାଇ) ତରଫରୁ କଲ ଡ୍ରପ ହେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା

ENO Beuro

ମିସ୍ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ହେଲେ ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment