EnewsOdia.Com

ଘରର ଏହି କୋଣରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଧୂପକାଠି ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଯିବେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରମାନଙ୍କରେ ଦେବା-ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥାଏ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଦିନକୁ ଦୁଇ ଥର ମାନେ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଘରେ ଭଗବାନ୍ ଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ । ସାଧାରଣରେ ଘରେ ପୂଜାକଲା ବେଳେ ଧୂପ ଏବଂ ଦୀପ ଲଗା ଯାଇଥାଏ । କୁହାଯାଏ କି ଘରେ ଧୂପ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶୁଦ୍ଧ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।

୧) ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧୂପ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିସାରିବା ପରେ ଘରର ଏକ ବିଶେଷ କୋଣରେ ଧୂପକାଠି ଲଗାଯାଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ । ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଆପଣ ଘରର କୌଣସି ଏକ ଖାସ୍ କୋଣରେ ଯଦି ଧୂପ ଲଗାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ସମସ୍ତ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ଏହାସହିତ ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମନରେ ସକରାତ୍ମକ ମନଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଘରେ କଳି ଝଗଡା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ । ଯେଉଁଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅଧିକ ଥାଏ ସେଠାରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରିଥାନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଘରର ସଠିକ୍ କୋଣରେ ଧୂପ ଲଗାଇବାର ମହତ୍ୱ ଅଧିକ ବଢିଯାଇଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରର କେଉଁ କୋଣରେ ଧୂପ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ।

୨) ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଘରର ଦକ୍ଷୀଣ ଦିଗରେ ଧୂପକାଠି ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ହେଉଛି ଘରର ଦକ୍ଷୀଣ କୋଣରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ରହିଥାଏ । ଇତିମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଆପଣ ଏହି କୋଣରେ ଧୂପ ଲଗାଇବେ ତେବେ ଧୂପକାଠିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧୂଆଁ ଦ୍ୱାରା ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହାପରେ ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିସାରିବା ପରେ ଘରର ଦକ୍ଷୀଣ କୋଣରେ ଧୂପକାଠି ଲଗାନ୍ତୁ ।

ପଢନ୍ତୁ: ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ବସ୍ତୁର ପ୍ରୟୋଗ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଧନ ସଞ୍ଚୟ ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ବାସ୍ତୁ ଟିପ୍ସ

Ratnamani Maharana

ବାହାଘର ବୟସରେ ପୁଅ ମାନେ ଭୁଲରେ ବି କରନ୍ତୁନି ଏହି ୫ଟି ଭୁଲ

Ratnamani Maharana

ଦୀପାବଳିରେ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ପକାନ୍ତୁ ରଙ୍ଗୋଲି

Ratnamani Maharana

ଧନର ମହାଯୋଗ ଆଣିଥାଏ ଦୁବ ଘାସ ତିଳକ, ଥରେ ଆପଣେଇ ଦେଖନ୍ତୁ

Ratnamani Maharana

କାହିଁକି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶେଷ ପାଞ୍ଚଦିନକୁ ପବିତ୍ର ପଞ୍ଚକ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ ? ଜାଣନ୍ତୁ

Ratnamani Maharana

ଜାତକରେ ଶନିଦଶା ଥିଲେ, ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Ratnamani Maharana