VASTU

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ବ୍ରତ କରିବାଦ୍ଵାରା ପୂର୍ଣ ହୋଇଥାଏ ମନୋସ୍କାମନା ?

ବୈଜ୍ଞାନିକ ମତ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରତ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହେ ଏବଂ ଆଧ୍ୟତ୍ମିକ ରୂପେ ବ୍ରତ କରିବା ଦ୍ଵାରା ମନ ଓ ଆତ୍ମା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରହିଥାଏ। ଯେପରି ଅଲଗା ପୂଜା ପାଇଁ ଅଲଗା ବ୍ରତ ରହିଛି, ସେହିପରି ପ୍ରତି ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ବ୍ରତ ରହିଛି ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ବ୍ରତ କରିବାଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ-

  • ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବା ଅମବ୍ୟାସ ବ୍ରତ କରିବା  ଦ୍ଵାରା ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୁଏ । ନବରାତ୍ରି ବ୍ରତ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଦ୍ଧି ହେବା ସହ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସୁସ୍ଥ ରହିବେ।
  • ଧନ ଓ ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ବ୍ରତ ରଖିବା ସହ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହ ଏହି ଦିନ ଧଳା ରଙ୍ଗର ଖାଦ୍ୟ ପଦର୍ଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଲୁଣ ଓ ଖଟା ଖାଆନ୍ତୁ।
  • ମନପସନ୍ଦ ଜୀବନ ସାଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୋମବାର ଦିନ ବ୍ରତ ରଖିବା ସହ ଶିବ ଓ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ବେଲ ପତ୍ର ତଥା ଜଳ ଅର୍ପିତ କରିବା ସହ ପାର୍ବତୀ ମଙ୍ଗଳ ପାଠ କରନ୍ତୁ।
  • ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ମନୋସ୍କାମନ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ କରିବା ସହ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହ ବିଷ୍ଣୁ ସହସ୍ରନାମ ଓ ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭଗବତ ପାଠ କରନ୍ତୁ।
  • ବ୍ରତଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠୁଁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ରତ ହେଉଛି ଏକାଦଶୀ, ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଅମବ୍ୟାସ ଏବଂ ନବରାତ୍ରି । ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ କରିବା ଦ୍ବାରା ମନରେ ସ୍ଥିରତା ଆସିଥାଏ । ଏହା ସହ ଧନ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ବ୍ରତ କରିବାଦ୍ଵାରା ପୂର୍ଣ ହୋଇଥାଏ ମନୋସ୍କାମନା ? fasting

ପଢନ୍ତୁ;

କଳିଙ୍ଗ ସ୍ଥାପତ୍ୟ କଳାରେ ନିର୍ମିତ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ ରହିଛି କିଛି ରହସ୍ୟମୟ ତଥ୍ୟ ! ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ହିନ୍ଦୁଧର୍ମରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ କେଉଁ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିଲେ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଦର ଗଢ଼ଣ ଅନୁଯାୟୀ ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କେତେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ

ENO Beuro

ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଆଙ୍ଗୁଠିର ଝିଅ ନିଜର ସ୍ୱାମୀ ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥାନ୍ତି!

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More