LIFESTYLE

ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କୁ ଘରେ ରଖିଲେ କଣ ହୁଏ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କୁ ଘରେ ରଖିଲେ କଣ ହୁଏ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ପାଳିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କର ସଉକ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ରଖିଲେ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ, ଘରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦୃଢ ହୁଏ, ସୁଖଶାନ୍ତିର ବାତାବରଣ ରହେ ଏବୋଂ ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଭଲ ରହେ । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ କେଉଁ କେଉଁ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କୁ ଘରେ ରଖିଲେ ଶୁଭ କୁହାଯାଏ।

  • ଗାଈ: ଗାଈ ରଖିବା ଘର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ । ଗାଇକୁ ଗୋମାତା କୁହାଯାଏ ଓ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଘରର ଧନ, ଜନ ଓ ଯଶକୀର୍ତି ବଢେ ।
  • କୁକୁର: ଘରେ କୁକୁର ରଖିଲେ ଧନ ଆସେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କୁକୁର ମଧ୍ୟ ଏକ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ । ଘରର ଆୟ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁକୁର ପାଳନ୍ତୁ ଓ ତା’ର ଠିକ୍ ସେବା କରନ୍ତୁ । ତାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ।

cow

  • ଶୁଆ: ଶୁଆ ଦେଖିବାକୁ ଖୁବ ସୁନ୍ଦର। ତେଣୁ ତାକୁ ସମସ୍ତେ ଘରେ ରଖିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଏମାନେ ବହୁତ ଚାଲାକ। ଘର ଉପରେ କୌଣସି ବିପଦ ପଡ଼ିବାର ଥିଲେ ଏହା ଆଗତୁରା ଜାଣିପାରେ। ତେଣୁ ଘରେ ଶୁଆ ରଖିବା ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।
  • ଘୋଡ଼ା: ଘୋଡ଼ାକୁ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରତୀକ କୁହାଯାଏ। ଘରେ ଘୋଡ଼ା ପାଳିଲେ ଅବା ତା’ର ପ୍ରତିମା ରଖିଲେ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଘୋଡ଼ା ପାଳିଲେ ଉଭୟ ଯଶ ଓ ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।
  • ସୁନେଲି ମାଛ : ଘରେ ସୁନାରଙ୍ଗର ମାଛ ପାଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ମନାଯାଏ। ସୁନା ରଙ୍ଗର ମାଛ ପାଳିଲେ ଘରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ବଢ଼େ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ପଢନ୍ତୁ, ଭାରତ ତରଫରୁ ନହେଲେ ବି ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳିପାରିବି- ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଶ୍ରୀଶାନ୍ଥ

Related posts

ନଡିଆ ରସରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଖିରୀ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ENO Beuro

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ପିଅନ୍ତୁ ମାଟି ପାତ୍ରର ପାଣି ଦୂର ହେବ ଅନେକ ସମସ୍ୟା!

ENO Beuro

ନୀତିଦିନ ବାଇଗଣ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ଫାଇଦା! ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment