VASTU

ସପ୍ତାହରେ କେଉଁ ଦିନ ନଖ ଏବଂ କେଶ କାଟିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଏ ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ପ୍ରଚଳିତ  ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ , ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ କେତେକ ଦିନ ନଖ ଏବଂ କେଶ କାଟିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ତା’ଛଡ଼ା କେତେକ ପବିତ୍ର ଦିନ ଏବଂ ଉତ୍ସବାଦିରେ ମଧ୍ୟ କେଶ ଓ ନଖ କାଟିବା ମନା। ଘର ଭିତରେ ନଖ ମଧ୍ୟ କାଟିବାକୁ ମନା କରାଯାଏ।  ସନ୍ଧ୍ୟା ଏବଂ ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ନଖ କାଟିବା ନିଷେଧ।

ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ଏପରି କଟକଣା ଆମ ସମାଜରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଏହାର ହେତୁ କ’ଣ? ସରଳ ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ହିନ୍ଦୁବାଦରେ ସପ୍ତାହର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନର କିଛି ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ରହିଛି। ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ରହିଛନ୍ତି ଜଣେ ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦିଅଁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରହ। ତେଣୁ ସପ୍ତାହର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦିଅଁ ଏବଂ ଗ୍ରହକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କଲା ଭଳି ଆଚାର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିୟମ ରଖାଯାଇଛି। ତାହା ଅମାନ୍ୟ କଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦିଅଁ ଓ ଗ୍ରହର କୋପଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼ିବା ନିଶ୍ଚିତ।

 ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସବୁ କାରଣରୁ କେଶ, ନିଶ, ଦାଢ଼ି ଏବଂ ନଖ କାଟିବାକୁ ସପ୍ତାହର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ-

ସପ୍ତାହରେ କେଉଁ ଦିନ ନଖ ଏବଂ କେଶ କାଟିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଏ ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ hair ciu

  1. ସୋମବାର ଶିବଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଦିନ। ମଣିଷ ଶରୀର ଉପରେ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି। ତେଣୁ ସେଦିନ ନଖ, କେଶ ଆଦି କାଟିବା ଅତି ଅଶୁଭ। ଏହାକୁ ଅମାନ୍ୟ କଲେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମନ ଏବଂ ପିଲାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥିାଏ।
  2. ମଙ୍ଗଳବାର ହନୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମର୍ପିତ ଏବଂ ତାହା ମଙ୍ଗଳଙ୍କର ବାରି। ଏ ଦିନ ନଖ ଓ ଦାଢ଼ି କାଟିବା ଅତି ଅମଙ୍ଗଳ। ଏହା କରିବାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଆୟୁ କ୍ଷୟ ହୁଏ।
  3. ବୁଧବାର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ଏବଂ ତାହାର ଗ୍ରହ ହେଉଛି ବୁଧ। ଏ ଦିନ ନଖ ଓ କେଶ କାଟିଲେ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଘର ଏବଂ ପରିବାରଙ୍କ ଉପରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶିଷ ବୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବାରୁ ସଫଳତା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧି ମିଳେ। ସେ ଘରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବାସ କରନ୍ତି।
  4. ଗୁରୁବାର ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏବଂ ଗ୍ରହ ହେଉଛି ବୃହଷ୍ପତି। ଏ ଦିନ ନଖ ଓ କେଶ କାଟିଲେ ତାହା ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଘୋର ଅବମାନନା ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଏ। ଏହା ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନଜନକ।
  5. ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ତୋଷୀମା’ଙ୍କର ଏବଂ ଶ୍ରୁକ ହେଉଛି ଏହାର ଗ୍ରହ। ଏହା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଗ୍ରହ ଶୁକ୍ରଙ୍କର ଦିନ ହୋଇଥିବାରୁ ଏ ଦିନ କେଶ, ନଖ ଆଦି କାଟିବା ଶୁଭଙ୍କର। ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ସଫଳତା, ଅର୍ଥ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ।
  6. ଶନିବାର ଶନିଦେବଙ୍କୁ ଅର୍ପିତ ଏବଂ ଗ୍ରହ ହେଉଛି ଶନି। ତେଣୁ ଏ ଦିନ କେଶ ଓ ନଖ କାଟିବା ବିପଜ୍ଜନକ। ଶନିବାର ଦିନ ଏସବୁ କାମ କଲେ ଦୁର୍ଘଟନା ଜନିତ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।
  7. ରବିବାର ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବତାଙ୍କର ଏବଂ ଅଧିଷ୍ଠାତା ହେଉଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟ। ଏ ଦିନ ମଧ୍ୟ କେଶ ଓ ନଖ କାଟିବା ଅଶୁଭ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଧନ, ମନ ଓ ଧର୍ମ ନାଶ ଯାଏ।

ସପ୍ତାହରେ କେଉଁ ଦିନ ନଖ ଏବଂ କେଶ କାଟିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଏ ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ nail cut

ପଢନ୍ତୁ ;

କେବଳ ସ୍ୱାଦ ନୁହେଁ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ ମେଥି ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

Related posts

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କାହାରିକୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଉପହାରରେ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ

Krishna Kumar Manoj

ଜାଣନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ରବିବାର ଦିନ କ’ଣ କଲେ ସୁଧୁରିବ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ୟା

Krishna Kumar Manoj

ଜାଣନ୍ତୁ, ହିନ୍ଦୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କେଉଁ ବୃକ୍ଷକୁ ପୂଜାକଲେ କେଉଁ ବାଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More