LIFESTYLE

ମଦ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ! ନଚେତ ହୋଇପାରେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା

ଶରୀର ପାଇଁ ମଦ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ। ସେଥିଲାଗି କୁହାଯାଇଛି “ମ” ରେ ମରଣ “ଦ” ରେ ଦରିଦ୍ର। ମଦ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଅନେକ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଖୁସି ଏବଂ ଦୁଃଖ ସମୟରେ ମଦ ପିଇବାର ମାତ୍ରାକୁ ବଢାଇଦେଇଥାଆନ୍ତିି । ତେବେ ଏହି ମଦ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମକୁ କେଉଁ କେଉଁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ?

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ-

  • ମଦର ପ୍ରଭାବ ଯକୃତ ଉପରେ ପଡିଥାଏ। ମଦ ପିିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରଥମେ ଯକୃତକୁ ଯାଇ ପରେ ସାରା ଶରୀରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଯାହାକି ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ବାଧା ଉପୁଯାଇଥାଏ। ମଦ ପିଇଲେ ଯକୃତ ବହୁତ ଜଲଦି ଖରାପ ହୋଇଯାଏ।
  • ଗର୍ଭବତୀ ଥବା ସମୟରେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ମଦ ପିଇଥାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପେଟରେ ଥିବା ଛୋଟ ଛୁଆ ଉପରେ ପଡିଥାଏ। ଶିଶୁର ବିକାଶରେ ବାଧା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।
  • ମଦ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଜିଭ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ମଦ ପିଇଲେ ବେଳେ ବେଳେ ଆମ ଜିଭରେ ଖଣ୍ଡିଆ ହୋଇଥାଏ। ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଖରାପ କରିଦେଇଥାଏ। ଲୋକମାନେ ମଦ ପିଇଲେ ନିଜ କଥା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆୟତ କରିପାରନ୍ତିନି।
  • ପାନକ୍ରିୟାଜ ଜନିତ ସମସ୍ତ ରୋଗ ମଦ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ । ପାନକ୍ରିୟାଜ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଏହା ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ; କେଶ ଝଡିବା ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ପିଜୁଳି ପତ୍ର! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

Related posts

କର୍କଟ ରୋଗ ସହ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ସଜନା ଛୁଇଁ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

Ratnamani Moharana

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ଲାଲ ଲଙ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଫାଇଦା! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ଫିଟିକିରି, ଘରୁ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଦୂର କରିବାରେ କେମିତି ସହାୟ ହୁଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment