LIFESTYLE

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ହୋଇଥାଏ ଏହିସବୁ ଅସୁବିଧା ! ଜାଣିରଖନ୍ତୁ

ସାଧାରଣତଃ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ବୋତଲରେ ପାଣି ପଈବା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ।

ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇଲେ କଣ କଣ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ-

  • ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ଥିବା ବିପିଏ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁର ବିକାଶକୁ ଶିଥିଳ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।
  • ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲର ବ୍ୟବହାର କ୍ୟାନ୍ସର ପରି ଦୁରାରୋଗ୍ୟ ବ୍ୟାଧିର କାରଣ ପାଲଟିପାରେ। ବିଶେଷକରି ବୋତଲ ଯେତେବେଳେ ଗରମ ହୋଇଥାଏ, ସେଥିରୁ ଡାଇ ଅକ୍ସିନ ସ୍ରାବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ଏଥିରେ ଥିବା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଥାଏ। ଏଥିଯୋଗୁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହୋଇପାରେ।
  • କ୍ଷତିକାରକ ବିପିଏ  ଗର୍ଭଧାରଣ କ୍ଷମତାକୁ କମ୍‌ କରିଥାଏ। କାରଣ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଶରୀରରେ ଶୁକ୍ରାଣୁର ମାତ୍ରା କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିଯୋଗୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବାଠାରୁ ନିବୃତ ରୁହନ୍ତୁ।
  • ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ବିପିଏ କେମିକାଲ ରକ୍ତରେ ମିଶିଥାଏ। ଏହା ହୃଦୟକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ସହ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।
  • ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ବିପିଏ ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ବେଶ୍‌ କ୍ଷତିକାରକ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବୁଝିବା ଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ;

ରଙ୍ଗର ପସରା ନେଇ ଆସୁଛି ହୋଲି ,ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଲାଣି ସାରା ସହର

Related posts

ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ବିଚ୍ଛେଦର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

ଆପଣଙ୍କ ଜିଭ ଜିଭ ସିଝି ଯାଇଛିକି! ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏଥିରୁ କିପରି ପାଇବେ ଉପଶମ

Ratnamani Moharana

ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା :୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ବିବସ୍ତ୍ର

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment