• Home
  • News
  • ବିନା ହେଲମେଟରେ ବାଇକ ଚଳଉଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ ! ବାଇକ ଜବତ ହୋଇପାରେ
News

ବିନା ହେଲମେଟରେ ବାଇକ ଚଳଉଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ ! ବାଇକ ଜବତ ହୋଇପାରେ

ବିନା ହେଲମେଟରେ ବାଇକ ଧରି ଗଲେ ଫାଇନ ଦେବାକୁ ପଡେ ବୋଲି ପାଠକେ ଆଗରୁ ଜାଣିଥିବେ । ମାତ୍ର ବାଇକ ଆରୋହିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଣିକି ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ସମେତ ସହଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବି ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡ଼ିବ ହେଲମେଟ୍ । ବିନା ହେଲମେଟ୍ରେ ଧରାପଡିଲେ  ଥାନାରେ ଦୁଇଘଣ୍ଟା ଅଟକ ରଖାଯିବ । ଯଦି ସହଯାତ୍ରୀ ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧିନଥିବେ ତେବେ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ । ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସହିତ ଗାଡ଼ି କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ ହୋଇଯିବ । କ୍ରମାଗତଃ ଭାବେ ଏ ନିୟମ ଖିଲାଫ ହେଲେ ଗାଡ଼ି ବି ଜବତ ହେବ ବୋଲି ପରିବହନ କମିଶନର ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ବାଇକ ଚାଳକ ଓ ସହଯାତ୍ରୀଙ୍କ ହେଲମେଟ୍ ଯାଞ୍ଚ କ୍ଷମତା ପ୍ରତି ଥାନାର ଏଏସଆଇ ସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ଏମଭିଆଇ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଯାହା ବଳରେ ସେମାନେ ଗାଡ଼ି ଚାଳକଙ୍କ ହେଲମେଟ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ । ନିୟମରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିଲେ  କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

ଦିନକୁ ଦିନ ଦେଶ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢିଚାଲିଛି । ୨୦୧୬ରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୧୦ ହଜାର ୫୩୨ ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୪୪୩୫ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେଥିରୁ ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଛି ଓ ଯେଉଁଥିରେ ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ଦୁର୍ଘଟଣା ବାଇକ ଜନିତ । ୯୭ ପ୍ରତିଶତ ଦୁର୍ଘଟଣା ଚାଳକଙ୍କ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବାବେଳେ ହେଲମେଟ୍ ନଥିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଶତ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଯାଉଛି । ଜୀବନର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସଚେତନତା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କରାଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ସୁପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ । ତେଣୁ ପରିବହନ କମିଶନରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏଭଳି କଡ଼ା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି ।

ବିନା ହେଲମେଟରେ ବାଇକ ଚଳଉଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ ! ବାଇକ ଜବତ ହୋଇପାରେ  ବିନା ହେଲମେଟରେ ବାଇକ ଚଳଉଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ ! ବାଇକ ଜବତ ହୋଇପାରେ

ପଢନ୍ତୁ, ନୂଆ ନୂଆ ମା’ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଛୋଟପିଲାର କାନ ସଫା କରୁଥିଲେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

Related posts

ଅପହରଣ ପରେ ବଳାତ୍କାର

Krishna Kumar Manoj

ମଦ ପିଇ ବର ବେଦିରୁ ଉଠିଗଲେ: ଥାନାରେ ହେଲା ବରଣମାଳା, ଆଜି କୋର୍ଟରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ମ୍ୟାରେଜ

Krishna Kumar Manoj

ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନ ପକ୍ଷରୁ : ବାଲେଶ୍ୱରରେ ୧୨ ଘଂଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More