ଖାଇ ସାରିବା ପରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଏବଂ ପିଇବା ଅନୁଚିତ? ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ଏମିତି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଡକ୍ଟରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଖାଇଥାଉ। ମାତ୍ର ଏମିତି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ଅଛି ଯାହା ଖାଇବା ପରେ ଆଦୌ ବି ଖାଇବା କିମ୍ବା ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ନାନା ଅସୁବିଧା ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖାଇସାରିବା ପରେ କଣ ଖାଇବେ/ପିଇବେ ନାହିଁ-

  • ଖାଇସାରି ଚା’ ପିଇବା ଆଦୌ ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ଵାରା ରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ବେଶି ଦେଖା ଦେଇଥାଏ।
  • ସକାଳ ଜଳଖିଆ ପରେ କିମ୍ବା ସଂଧ୍ୟା ଜଳଖିଆ ପରେ ଚା’ ପିଇପାରନ୍ତି। ଏଠାରେ ଗାଧୁଆବେଳେ ଓ ରାତି ଖାଇବା ପରେ ଚା’ ପିଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଉଛି।
  • ଖାଲି ପେଟରେ ଫଳ ଖାଇଲେ ଗ୍ୟାସଟିକ ହୋଇଥାଏ। ତା ନୁହେଁ ଯେ ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଫଳ ଖାଇବେ। ଏହା ଦେହ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଅତିକମରେ ଖାଇବାର ୨୦-୨୫ ମିନିଟ୍‌ ପରେ ଫଳଖାଆନ୍ତୁ।
  • ଆଉ ହଁ ସବୁବେଳେ ଗାଧୋଇ ସାରି ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ। ଦିନେ ଦୁଇଦିନର କଥା ଭିନ୍ନ, ମାତ୍ର ଆପଣ ଯଦି ସବୁଦିନ ଖାଇସାରି ଗାଧୋଇବା ଅଭ୍ୟାସ ରଖିଛନ୍ତି ତାହାଲେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହା ଆଦୌ ସୁସ୍ଥକର ନୁହେଁ।
  • ମନେରଖନ୍ତୁ ଖାଇସାରିବା ପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଟାଇଟ୍‌ କରି ବେଲ୍‌ଟ ବାନ୍ଧିବା, ଖାଇବା ପରେ ଧୁମପାନ କରିବା ବି ଖରାପ ହୋଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ;  ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କେଉଁ ସବୁ ଜିନିଷ ଉଧାର ଆଣିବା ଅଶୁଭ ମାନାଯାଏ ?

ଖାଇସାରି ଚା’ ପିଇବା ଆଦୌ ଉଚିତ ନୁହେଁ । - 9.2

92%

ଆଉ ହଁ ସବୁବେଳେ ଗାଧୋଇ ସାରି ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ। - 8.3

83%
8.8/10

Very Good!

ଖାଇ ସାରିବା ପରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଏବଂ ପିଇବା ଅନୁଚିତ? ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ଏମିତି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଡକ୍ଟରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଖାଇଥାଉ। ମାତ୍ର ଏମିତି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ଅଛି ଯାହା ଖାଇବା ପରେ ଆଦୌ ବି ଖାଇବା କିମ୍ବା ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ନାନା ଅସୁବିଧା ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ।

No Votes Yet

You're not rated yet