ଏକାସଙ୍ଗରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ! ନଚେତ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ

ଖାଇବା ସମୟରେ ଆମେ କାହା ସହିତ କ’ଣ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନଥାଉ। ହେଲେ ଆମର ଏହି ଅସାବଧାନତା ଅନେକ ରୋଗକୁ ଡାକି ଆଣିଥାଏ।

ଏବେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟକୁ କାହା ସାଙ୍ଗରେ ଖାଇବେ ନାହିଁ । ନଚେତ୍ ଅସମୟରେ ଶରୀର ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

  • ଚା’ ଏବଂ ଦହି : ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ଏକାସଂଗରେ ତରବରରେ ଚା’ ଏବଂ ଦହିର ସେବନ କରିଥା’ନ୍ତି । ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଲାଗି କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ । କାହିଁକିନା ଚା’ ଏବଂ ଦହି ଉଭୟ ‘ଏସିଡ଼୍‍’ ହୋଇଥିବାରୁ, ଏହାକୁ ଏକାସଂଗରେ ଖାଇଲେ ହଜମ କ୍ରିୟାରେ ବାଧା ପହଞ୍ଚେ ।
  • ଦହି ଏବଂ ଫଳ : ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସାରେ  ଦହି ଏବଂ ଫଳର ଏକାସଂଗରେ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ବିପଦ ଆଣିଥାଏ । ଏହା ଏକାସଂଗରେ ଶରୀର ମଧ୍ୟକୁ ଯାଇ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ‘ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌’ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ।
  • ତରଭୂଜ ଏବଂ ପାଣି : ସାଧାରଣତଃ ତରଭୂତ ମଧ୍ୟରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପାଣି ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ଯଦି ଆପଣ ପାଣି ପିଅନ୍ତି ତ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ପାଚନ ରସକୁ ପତଳା କରିଦିଏ ।
  • ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ କ୍ଷୀର : ଭୁଲବଶତଃ ହେଉପଛେ ଯଦି ଆପଣ ଲେମ୍ବୁର ରସ ଟୋପାଟିଏ ବି ଯଦି କ୍ଷୀରରେ ପଡ଼ିଯାଏ ,ତେବେ ଅବସ୍ଥା କ’ଣ ହୁଏ ,ତାହା ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣା । ଯଦି ଆପଣ ଉଭୟ ଲେମ୍ବୁ-କ୍ଷୀରକୁ ଏକାସଂଗରେ ଖାଆନ୍ତି , ତେବେ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆଦୌ ହେଲେ ବି ଏକାସଂଗରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
  • ମାଂସ ଏବଂ କ୍ଷୀର : ଏକଥା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ମାଂସ ଏବଂ କ୍ଷୀରର ଏକାସଂଗରେ ସେବନ ମଧ୍ୟ ଶରୀର ପ୍ରତି ହାନିକରକ ହୋଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ସମ୍ପୂର୍ଣ ହନୁମାନ ଚାଳିଶାର ପଠନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଦୂର ହୋଇଯିବ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ଏକାସଂଗରେ ତରବରରେ ଚା’ ଏବଂ ଦହିର ସେବନ କରିଥା’ନ୍ତି - 4.5

89%

ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସାରେ  ଦହି ଏବଂ ଫଳର ଏକାସଂଗରେ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ବିପଦ ଆଣିଥାଏ - 4.2

84%
4.3/5

Very Good!

ଏକାସଙ୍ଗରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ! ନଚେତ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ

ଖାଇବା ସମୟରେ ଆମେ କାହା ସହିତ କ’ଣ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନଥାଉ। ହେଲେ ଆମର ଏହି ଅସାବଧାନତା ଅନେକ ରୋଗକୁ ଡାକି ଆଣିଥାଏ। ଏବେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟକୁ କାହା ସାଙ୍ଗରେ ଖାଇବେ ନାହିଁ । ନଚେତ୍ ଅସମୟରେ ଶରୀର ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

No Votes Yet

You're not rated yet