26 C
Bhubaneswar
October 1, 2020
EnewsOdia.Com
ବାସ୍ତୁ

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ବସ୍ତୁର ପ୍ରୟୋଗ

ଦେବିଦେବତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ଏତେ ସହଜ ହୋଇନଥାଏ କିନ୍ତୁ ଯଦି ସଚ୍ଚା ହୃଦୟରେ ଆରାଧନା କରାଯାଏ ତେବେ କୌଣସି ବି ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରାଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ସ୍ଥିପାୟନ ଆପଣଙ୍କୁ ପରିଷ୍କାର ଓ ପବିତ୍ର ମନ ସହିତ କିଛି ଏପରି ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ହେବ ଯାହା ଭଗବାନଙ୍କର ବହୁତ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବ। ଯଦି ଆପଣ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋଳାନାଥଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାର ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଶିବରାତ୍ରିରେ ବିଶେଷ ରୂପରେ ତାଙ୍କର ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହାଦେବଙ୍କ ପୂଜାରେ କେଉଁ କଥାର ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ ।

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଏହି ଜିନିଷ ବର୍ଜିତ ଅଟେ ।

ଶଙ୍ଖ ଜଳ – ପୌରଣିକ କଥା ଅନୁଯାୟୀ ଭୋଳାନାଥ ସଙ୍କଚୂଡ ନାମକ ରାକ୍ଷସର ବଧ କରିଥିଲେ ଓ ତାହାର ଭସ୍ମ ହେବା ପରେ ତାହାର ଅସ୍ଥିରୁ ଶଙ୍ଖର ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। ଶଙ୍ଖଚୂଡ ଭଗବାନଙ୍କର ଭକ୍ତ ଥିଲା, ଏଥିପାଇଁ ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସେଥିରେ ଚଢେଇଥିବା ଜଳ ଅତି ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଶଙ୍କର ଭଗବାନ ତାହାର ବଧ କରିଥିଲେ ଏଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ଭୋଳାନାଥଙ୍କ ଉପରେ ଶଙ୍ଖରେ ଜଳ ଚଢା ହୁଏ ନାହିଁ।

ଚାଉଳ ଓ ବେଲପତ୍ର – ଶିବଙ୍କର ପୂଜାରେ ଅକ୍ଷତ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ। ଭଙ୍ଗା ଚାଉଳ ଅପୂର୍ଣ୍ଣ ଓ ଅଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଭୋଳାନାଥ ଅତୁଟ ଆସ୍ଥାର ପ୍ରତୀକ ଅଟନ୍ତି ଏଥିପାଇଁ ପୂଜାରେ ଭଙ୍ଗା ଚାଉଳର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଶିବଙ୍କୁ ବେଲପତ୍ର ବହୁତ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ ଶିବଲିଙ୍ଗଉପରେ ବେଲପତ୍ର ଚଢେଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ସମତ ମନୋକାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଛିଡା ଫଟା ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଭଗବାନ ଶଙ୍କର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଓ ରାଶି ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା ସମୟରେ ସବୁବେଳେ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଚଢେଇବା ଉଚିତ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଶିବଙ୍କ ମସ୍ତିସ୍କ ଶାନ୍ତ ଓ ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ ଓ ସେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ପବିତ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀରକୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଚଢେଇବା ଉଚିତ । ଗରମ କ୍ଷୀର କେବେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଚଢେଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ରାଶି କିମ୍ବା ରାଶି ନିର୍ମିତ କୌଣସି ଜିନିଷ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଅର୍ପିତ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମଳି ରୁ ଉତପର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାର ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ । ଏହି କାରଣ ଅଟେ ଯେ ଏହାକୁ ଭୋଳାନାଥଙ୍କୁ ଅର୍ପିତ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଆପଣ ଚାହିଁବେ ତ ଧଳା ଓ ଲାଲ ରାଶି ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା ସମୟରେ ଚଢେଇ ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ କଳା ରାଶି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଚଢେଇବେ ନାହିଁ।

ସିନ୍ଦୁର – ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଓ ସିନ୍ଦୁର ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଭଗବାନ ଭୋଳାନାଥଙ୍କୁ ଧଳା ରଙ୍ଗ ବହୁତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ ଏଥିପାଇଁ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଯେ ପୂଜା ସମୟରେ ଶିବଙ୍କୁ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ରର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏସବୁ ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ ମନୋକାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବ ।

ପଢନ୍ତୁ: ଜାଣନ୍ତୁ ଚାନ୍ଦୀ ପାଉଁଜି ପିନ୍ଧିବାର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ

Related posts

ଭୁଲ ଦିଗରେ ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ ରଖିବାଦ୍ଵାରା କ୍ୟାରିୟର୍‌ରେ ହୋଇଥାଏ କ୍ଷତି

Ratnamani Maharana

ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ରାଶି ଅନୁସାରେ ଜପ କରନ୍ତୁ ଦେବୀ ସରସ୍ବତୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର, ଜୀବନରେ ମିଳିବ ଅପାର ସଫଳତା

Ratnamani Maharana

ଜାତକରେ ଶନିଦଶା ଥିଲେ, ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More