LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗର୍ଭବତୀ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କଣ କଣ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ?

ଗର୍ଭବତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ସାଧାରଣତଃ ନିଜର ବସିବା-ଉଠିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖାଇବା ପିଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶେଷ ରୂପେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଏହି ସମୟରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ମାତ୍ର ଏସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଏମିତି କଥା ରହିଛି ଯାହା ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ନକରିବା ଉଚିତ ।

ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଗର୍ଭବତୀ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ-

  1. ଗର୍ଭାବସ୍ଥ ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ ବିଭିନ୍ନ ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ । ତେବେ ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଏହା ଜଣା ପଡିଛି ଯେ, ମାନସିକ ଅଶାନ୍ତିର ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ଉପରେ ହିଁ ପଡିଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁଟି ବିକଳାଙ୍ଗ ହେବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେଣୁ ଏଥପାଇଁ ବିଶେଷ କରି ଏହି ଦିନମାନଙ୍କରେ ଖୁସି ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।
  2. ଏହି ଦିନମାନଙ୍କରେ କିଛି ମହିଳାମାନେ ବସିବାବେଳେ ତଳକୁ ନଇଁ କରି ବସିଥାନ୍ତି । ଆଉ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହିସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ସିଧା ବସିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତୁ ।
  3.  ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରମାନେ କିଛି ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କିଛି ହାଲକା ଫୁଲକା କସରତ କରିବା ଉଚିତ ମାତ୍ର କୌଣସି କଠିନ ବା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆଦୌ ସମୀଚିନ ନୁହେଁ ।
  4. ଗର୍ଭବତୀ ସମୟରେ ପେଟରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଆଦୌ ଅନୁଚିତ । ଯଥା ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଜରୁରୀ ।
  5. ଏହି ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ ଛୋଟ ଛୋଟ କଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଟିକେ ଟିକେ କଥାରେ ଏବଂ ବିନା କୌଣସି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ କିଛି ବି ଔଷଧ ସେବନ କରିବା ଅନୁଚିତ । କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ।
  6.  ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ଆଉ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଔଷଧ ସେବନ କରିବାକୁ ପଡୁଥାଏ ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିବା ଉଚିତ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଏମିତି ଏକ ଶୁଭ କର୍ମ ରହିଛି , ଯାହାକୁ ବିନା ସ୍ନାନରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

Related posts

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ କି ନାହିଁ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭ୍ରମଣ ସମୟରେ ଅର୍ଥକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବେ

ENO Beuro

ଦାନ୍ତକୁ ଦୃଢ ଏବଂ ଚିକ୍‌ଚିକ୍‌ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More