News

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡା.ଏ.ପି.ଜେ ଅବଦୁଲ କାଲାମ ଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ ଉପଲକ୍ଷେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ମାରକର ଊଦଘାଟନ କଲେ

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡା.ଏ.ପି.ଜେ ଅବଦୁଲ କାଲାମ ଙ୍କ ଆଜି ପବିତ୍ର ତିରୋଧାନ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତାମିଲନାଡ଼ୁର ରାମେଶ୍ୱରମ୍‌ରେ ଅବଦୁଲ କଲାମଙ୍କ ସ୍ମାରକୀକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

ଡା.ଏ.ପି.ଜେ ଅବଦୁଲ କାଲାମ ସ୍ମାରକର ଡିଜାଇନ୍ ଓ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନପ ଓ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (ଡିଆରଡ଼ିଓ) କରିଛି । ପ୍ରାୟ ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ସ୍ମାରକୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମିସାଇଲ ଏବଂ ରକେଟ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।  ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦି, କାଲାମଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ଅନାବରଣ କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ କାଲାମଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହାପରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ‘କଲାମ ସନ୍ଦେଶ ବାହିନୀ’ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବସ୍‌କୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ‘କାଲାମ ସନ୍ଦେଶ ବାହିନୀ’ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରି ୧୫ ଅକ୍ଟୋବରକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ପହଞ୍ଚିବେ । କାଲାମଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ୧୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଛି । ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ ମୋଦି ଏକ ଜନସଭା ପାଇଁ ପଂଡ଼ନମ ଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।

ଏଇଠି କହି ରଖୁଛୁ କି, ୨୭ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୫ ମେଘାଳୟ ଶିଲଂରେ ହୃଦଘାତ ଯୋଗୁଁ କାଲାମଙ୍କ ନିଧନ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁ ସମୟରେ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଥିଲା, ସେ ଆଇଆଇଏମରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ଉଥିଲେ । ୧୯୩୧ , ୧୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ରାମେଶ୍ୱରମ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ କାଲାମ । ୨୦୦୨ ରୁ ୨୦୦୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ୧୧ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୂପେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ । କାଲାମଙ୍କୁ ୧୯୯୭ରେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନ ଭାରତ ରତ୍ନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅବଦୁଲ କାଲାମ ଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ  ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡା.ଏ.ପି.ଜେ ଅବଦୁଲ କାଲାମ ଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ ଉପଲକ୍ଷେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ମାରକର ଊଦଘାଟନ କଲେ

Related posts

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ:ଭିକ ମାଗିବା ଅପରାଧ ନୁହେଁ

ENO Beuro

ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଆଜି ୨୧ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଦବାର୍ଷିକୀ

ENO Beuro

ନଭେମ୍ବର ୨୩ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ କଟକର ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More