LIFESTYLE

ଗୋଲମରିଚ ସହ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି କି?ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ

ରୋଷେଇଘରେ ଥିବା ଗୋଲମରିଚ ଖାଦ୍ୟରେ ନିଜର ନିଆରା ସ୍ୱାଦ ଆଣିଥାଏ । ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ବେଶ ଉପକାରୀ । ସେଥିପାଇଁ କିଛି ଗୋଲମରିଚ ସହ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣି ଆପଣଙ୍କର ଉପକାର କରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୋଲମରିଚ ସହ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ ।

ଗୋଲମରିଚ ସହ ଉଷୁମ ପାଣିର ଉପକାରିତା

ଏଥିରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜଭୁତ କରିଥାଏ । ଏହା ଶରୀରରେ ନମନୀୟତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଫଳରେ ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ ।

ଏହା ପାଚନକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଫଳରେ ଓହନ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ଗୁଣକାରୀ ତତ୍ତ୍ୱ ଗଣ୍ଠିବ୍ୟଥାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।ପେଟ କାଟୁ ଥିଲେ ଗୋଲମରିଚ ସହ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଆରମ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହା ଶରୀରର କ୍ଷତିକାରକ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ବାହାର କରିଥାଏ । ଫଳରେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ପରି ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ଆଇରନ୍‌ ରହିଥାଏ । ଏହା ରକ୍ତ ଅଭାବ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ ।

ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ ବ୍ଲଡ଼ପ୍ରେସର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିଥାଏ । ଏହା କର୍କଟ ପରି ଭୟଙ୍କର ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏଥିରେ କାର୍ବୋହାଇଡ଼୍ରେଟ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଏହା ଶକ୍ତିବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଦୁର୍ବଳତା ପରି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ ଡେ’କୁ ନିଆରା ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚହୁଁଛନ୍ତି କି?ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଭଳି କରିବେ ଯୋଜନା

Related posts

କଳା ଦାଗ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି? ତେବେ ଏହାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ENO Beuro

ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ସହ ବାନ୍ତିରୁ ଉପଶମ ଦେବ ଲବଙ୍ଗ

Ratnamani Moharana

ସୁସ୍ଵାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତରେ ବ୍ୟବହୃତ ପିଆଜର ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

ENO Beuro

Leave a Comment