Category : Recipes & Food

Recipes & Food

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସାଉଥ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କଙ୍କଡ଼ା ତରକାରୀ

Ratnamani Moharana
ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ କଙ୍କଡ଼ା – ତେଲ -ଗୋଲମରିଚ -ଜିରା -ପାନମଧୁରୀ -ପିଆଜ -ଲୁଣ -କଞ୍ଚା -ଲଙ୍କା -ଅଦା ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ – ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ – ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ -ଧନିଆ ପାଉଡ଼ର୍‌ -ଟମାଟୋ -ନଡ଼ିଆ
Recipes & Food

ଆସନ୍ତୁ ତିଆରି କରିବା ‘ଗୋଟା ବାଇଗଣ ବେସର’

Ratnamani Moharana
ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ୩-୪ ଟି ଛୋଟ ଡେମ୍ଫ ଲଗା ବାଇଗଣ, ୨ ଟି ବିଲାତି ବାଇଗଣ , ୧ ଚାମଚ ହଳଦୀ, ୫ ଚାମଚ ସୋରିଷ ତେଲ , ୧ ଚାମଚ ପାଞ୍ଚ ଫୁଟଣ , ୪ ଚାମଚ ଗୋଟା ସୋରିଷ , ୨ ଚାମଚ ଗୋଟା ଜୀରା
Recipes & Food

ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ‘ମାଛ ମୁଣ୍ଡ ଘାଣ୍ଟ’

Ratnamani Moharana
ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ଭାକୁଡ଼ ମାଛ ମୁଣ୍ଡ – ୧ଟି,ଚଣା ଡ଼ାଲି – ୧ କପ୍, ବିଲାତି – ୨ଟି, ଆଳୁ – ୧ଟି, ଅଦା-ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ – ୧ ଟେବୁଲ୍-ଚାମଚ,ପିଆଜ – ୨ଟି, ଜିରା
Recipes & Food

କେବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କି ‘କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ମାଂସ’! ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

Ratnamani Moharana
ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ରିଫାଇନ୍‌ ତେଲ, ପିଆଜ, କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା, ଖାସି ମାଂସ, ଲୁଣ, ଶୁଖିଲା ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ, ଅଦା, ରସୁଣ, ପିଆଜ ଓ ଶୁଖିଲା ଲଙ୍କା ବଟା, ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ। ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ଖାସି
Recipes & Food

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଢାବା ଷ୍ଟାଇଲ୍ ‘ଛତୁ କୁର୍‌ମା’

Ratnamani Moharana
ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ କଟା ଛତୁ, କଟା ପିଆଜ, କଟା ଗାଜର, ଗ୍ରୀନ ମଟର, କଟା କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା, ଅଦା ଓ ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ, ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ, ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ, ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ, ଦହି, କାଜୁ,
Recipes & Food

ଆସନ୍ତୁ ତିଆରି କରିବା ‘ରଗଡା ପେଟିସ୍‌’

Ratnamani Moharana
ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଆଳୁ ଚକଟା, ଅଦା ପେଷ୍ଟ୍‌, ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ, ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ, ଭିଜା ମଟର, ଟମାଟେ, ଫେଣ୍ଟା ଦହି, ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ୍‌, ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ, ଚାଟ୍‌ ମସଲା, ପୁଦିନା-ଧନିଆ ଚଟଣି, ପିଆଜ, ବ୍ରେଡ୍‌
Recipes & Food

ଡିନର୍‌ ପାର୍ଟିରେ ଖାଦ୍ୟ ପରେ ପରଷନ୍ତୁ ମ୍ୟାଙ୍ଗୋ କଷ୍ଟାର୍ଡ

Ratnamani Moharana
ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଆମ୍ବ, କ୍ଷୀର, ଫ୍ରେଶ୍‌ କ୍ରୀମ୍‌, ଚିନି ଓ କଷ୍ଟାର୍ଡ ପାଉଡର। ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ କଷ୍ଟାର୍ଡ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆମ୍ବର ଚୋପା ଛଡ଼ାଇ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କାଟି ଗ୍ରାଇଣ୍ଡିଂ କରି ଗାଢ଼ା
Recipes & Food

ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ “ଖଟା ମିଠା ଚଟପଟା ମାଛ ତରକାରୀ”

Ratnamani Moharana
ନନଭେଜ ଖାଇବାକୁ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। ଆମିଶ ବାର ଆସିବ ପୁଣି ଆମେ ମାଛ ଖାଇବା ନାହିଁ ଏହା କଣ ସମ୍ଭବ। ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ମାଛର ସ୍ପେଶାଲ ରେସିପି ନେଇ
Recipes & Food

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ “ମସଲା ଆଳୁ ପୁରୀ”

Ratnamani Moharana
ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଅଟା – ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ତେଲ – ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ସୁଜି – ୩ ଚାମଚ ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ – ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡ – ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଲୁଣ
Recipes & Food

ଆସନ୍ତୁ ତିଆରି କରିବା “ବେଙ୍ଗଲୀ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ଫିଶ୍‌ ଫ୍ରାଏ”

Ratnamani Moharana
‘ଫିଶ୍‌ ଫ୍ରାଏ’ ହେଉଛି ସହଜରେ ତିଆରି କରାଯାଇପାରୁଥିବା ଏକ ଷ୍ଟାଟର୍‌ ରେସିପି। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି, ଆପଣ ଘରେ ମନ ପସନ୍ଦର ମସଲା ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାକୁ ତିଆରି କରିପାରିବେ। ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ