• Home
  • LIFESTYLE
  • ୧୫ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧାରୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ “ପିଆଜ”
LIFESTYLE

୧୫ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧାରୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ “ପିଆଜ”

ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧିବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ।ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଖାଦେଇଥାଏ।କିଛି ଥଣ୍ଡା ଓ ଗରମ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ଝିମ୍ ଝିମ୍ ହେବା ଏବେ ଏକ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଭାବେଦେଖାଦେଇଛି । ଏହା ସହ ଠିକ୍ ଭାବରେ ଯତ୍ନ ନନେଲେ ଦାନ୍ତରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସହ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ ବାହାରିଥାଏ । ତେବେ ଏସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ଡାକ୍ତର ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଉ । କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଦ୍ୱାରା ଏସବୁ ସମସ୍ୟାରୁ ଆରାମ ମିଳିପାରିବ ।

ଏବେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ଜିନିଷର ଔଷଧୀୟଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ-

  1. ପିଆଜ : ଦାନ୍ତର କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ  ପିଆଜ ଏକ ଭଲ ଉପାୟ । ଡାକ୍ତର ବି ମାନନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତି ୩ମିନିଟରେ ଥରେ ଛୋଟ ପିଆଜ ଖଣ୍ଡେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ମୁହଁରେ ଥିବା କିଟାଣୁ ମରିଯିବା ସହ ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧାରୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ।
  2. ଆଳୁ : ଯଦି ଦାନ୍ତରେ ବିନ୍ଧା ହେବା ସହ ଫୁଲିଯାଏ ତେବେ ଆଳୁର ଛୋଟ ଗୋଟିଏ ଅଂଶ କାଟି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ମିଳିଥାଏ।
  3. ରସୁଣ : ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଦାନ୍ତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ରସୁଣ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ । ଏଥିପାଇଁ ରସୁଣରେ ଲୁଣ ଲଗାଇ ଖାଆନ୍ତୁ । ନିୟମିତ ସକାଳେ ଏପରି ଖାଇଲେ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳି ଥାଏ।
  4. ଲବଙ୍ଗ : ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଲବଙ୍ଗ ଏବଂ ଏହାର ତେଲ ଦାନ୍ତ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଲାଭଦାୟକ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ତୁରନ୍ତ ବିନ୍ଧାରୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ।
  5. ଲେମ୍ବୁ : ଲେମ୍ବୁରେ ଭିଟାମିନ୍ –ସି ଥାଏ , ଯାହା ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ବିନ୍ଧା ହେଉଥିବା ଅଂଶରେ ଲେମ୍ବୁର ଛୋଟ ଖଣ୍ଡଟିଏ ଲଗାଇଲେ ତୁରନ୍ତ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ।

୧୫ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧାରୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ “ପିଆଜ” onion

ପଢନ୍ତୁ;

ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଦଳୀରେ କିପରି କରିବେ ଫେସିଆଲ ପ୍ୟାକ୍

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାନ୍ଦିବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରକୁ କି ଲାଭ ମିଳେ

Krishna Kumar Manoj

ସକାଳୁ ଚାଉଳଧୁଆ ପାଣି ପିଇଲେ ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ଫାଇଦା! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

ଟମାଟୋ ସସରେ ମଧ୍ୟ ଚମକାଇ ପାରିବେ ଷ୍ଟିଲ ବାସନ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ?

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More