LIFESTYLE

ମୋଟାପଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି? ବଦଳାନ୍ତୁ ନିଜର ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବୋଂ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଉପାୟ

ମୋଟାପଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି? ବଦଳାନ୍ତୁ ନିଜର ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବୋଂ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଉପାୟ

ମୋଟାପଣ ପାଇଁ ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତିତ । ସେ ଝିଅ ହେଉ ବା ପୁଅ ଏହା ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତଙ୍କର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ । ନିଜ ମୋଟାପଣ ଦୁର କରିବାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଚିକିସ୍ଛା, ବ୍ୟାୟାମ ଓ ଅନେକ ପଦ୍ଧତି ଆପଣାଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ମୋଟାପଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ନିମ୍ନଲିଖିତ କେତେକ ଉପାୟ ଆପଣାନ୍ତୁ ଓ ନିଜର ଜୀବନଶୈଳୀରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତନ ଆଣନ୍ତୁ ।

ଅଳ୍ପ ଖାଆନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଥର ଖାଆନ୍ତୁ –

କେହି କେହି ଭାବନ୍ତି ଖାଇବା କମ୍‌ କରିଦେଲେ ପତଳା ହେବା ସହଜ । ମାତ୍ର ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭୋକର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ଶରୀରର ମେଦ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବଢ଼ିଥାଏ । ତେଣୁ ଶରୀରକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଦେବା ପାଇଁ ସନ୍ତୁଳିତ ଆହାର କରିବା ସହ କିଛି କିଛି ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହାସହ ଭୋଜନରୁ ଅତ୍ୟଧିକ ରାଗ,ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟର ବ୍ୟବହାର କମ କରନ୍ତୁ । ଅଳ୍ପ ଖାଆନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଥର ଖାଆନ୍ତୁ ।

ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ –

ବହୁତ ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଅଧିକ ସମୟ ବ୍ୟାୟାମ ନକଲେ ଏହାର କିଛି ପ୍ରଭାବ ପଡିବନି । କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭୁଲ । ପ୍ରତିଦିନ କିଛି କିଛି ସମୟ ବ୍ୟାୟାମ କାଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ଖୁବ ଲାଭ ଦାୟକ ହେଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଓଜନ ସନ୍ତୁଳିତ ରହେ । ଖାଦ୍ୟ ଠିକସେ ହଜମ ହୁଏ ଓ ଏସିଡିଟି ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଚିନ୍ତାମୁକ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ –

ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ବଢିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଯେତେ ସମୟ କମ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ଓ ମୁଣ୍ଡ ଥଣ୍ଡା ରଖନ୍ତୁ । ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ସହ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଆନ୍ତୁ ।

ଠିକ ସମୟରେ ଶୁଅନ୍ତୁ ଓ ଠିକ ସମୟରେ ଉଠନ୍ତୁ –

ବହୁତ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟବ୍ୟସ୍ତତା ଯୋଗୁ ଓ ଅନେକ ନିଜର ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ଶୋଇବାର କୌଣସି ସମୟସୀମା ରଖିନଥାନ୍ତି ।  ତେଣୁ ୮ ଘଣ୍ଟା ନିଦ୍ରା ନିହାତି ଯାଆନ୍ତୁ । ଠିକ୍‌ ସମୟ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ନଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ଶୋଇ ଶୀଘ୍ର ଉଠିବା ପାଇଁ ।

ମୋଟାପଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି? ବଦଳାନ୍ତୁ ନିଜର ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବୋଂ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଉପାୟ

ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଦୃଢ କରିବାକୁ ଯାଣନ୍ତୁ କିଛି କଥା

Related posts

ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ରୋଗ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ପ୍ରତିଦିନ କଳାଲୁଣ ସେବନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ଫାଇଦା ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

Leave a Comment