LIFESTYLE

ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିବା ସହ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ “ଷ୍ଟ୍ରବେରି”, ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ସବୁବେଳେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାର ଚମକ ବଜାୟ ରହିଥାଏ

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଇ ସୁନ୍ଦରତା ଯଦି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ମିଳେ ତାହେଲେ ଆହୁରି ଭଲ । ନିତିଦିନିଆ ଜୀବନରେ ମହିଳାମାନେ ତ୍ୱଚା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅସୁବିଧା ଯୋଗୁଁ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତାରେ ଥାଆନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅନେକ ପ୍ରଡକ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଯାହାର ଅନେକ ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥାଏ।ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ସବୁବେଳେ ତ୍ୱଚାର ନମନୀୟତା ବଜାୟ ରହିଥାଏ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ-

  • ଷ୍ଟ୍ରବେରି – ଷ୍ଟ୍ରବେରିରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି ଫାଇବର ଓ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ୍‌ । ନିୟମିତ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ତ୍ୱଚା ସଫା ଲାଗିଥାଏ।
  • ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟି – ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ୍‌ ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିବା ସହ ପେଟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ।
  • ଦହି – ଦହିରେ ରହିଛି ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ କ୍ୟାଲ୍‌ସିୟମ୍‌। ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ।
  • କଦଳୀ – ପୋଟାସିୟମ୍‌ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍‌ ସିରେ ଭରପୂର କଦଳୀ କେଶ ଓ ତ୍ୱଚା ଉଭୟ ପାଇଁ ଉପକାରୀ।
  • ବାଦାମ – ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉଭୟ ପାଇଁ ଏହା ଫଳପ୍ରଦ। ଏଥିରେ ମନୋସ୍ୟାଚୁରେଟଡ୍‌ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍‌ ଥାଏ ଯାହାକି ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଏବଂ ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିଥାଏ।
  • ଅମୃତଭଣ୍ଡା – ଭିଟାମିନ୍‌ ବି, ସି, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍‌ରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ୍‌ ଏବଂ ପପେନ୍‌ ନାମକ ଏନ୍‌ଜାଇମ୍‌ ଥାଏ ଯାହାକି ତ୍ୱଚାକୁ ଲୋଚାକୋଚା ହେବାକୁ ଦିଏନାହିଁ।
  • ସେଓ – ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଓ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ସେଓ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇଲେ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଉପକାରୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ।
  • ମାଛ – ଏଥିରେ ଥିବା ଓମେଗା ୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍‌ ତ୍ୱଚାକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରୁ ହେଉଥିବା କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ମାଛ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାରେ କୁଞ୍ଚିତ ରେଖା ଦେଖାଯାଇ ନ ଥାଏ।
  • ଟମାଟୋ – ଟମାଟୋରେ ରହିଛି ଲାଇକୋପିନ୍‌ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ୍‌। ଆଣ୍ଟି ଏଜିଙ୍ଗ୍‌ ପାଇଁ ଏହା ଉତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମ ସାଜିଥାଏ।

ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିବା ସହ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ “ଷ୍ଟ୍ରବେରି”, ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ସବୁବେଳେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାର ଚମକ ବଜାୟ ରହିଥାଏ strabery

ପଢନ୍ତୁ;

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ : ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ୨ୟ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ , କୁମ୍ଭମେଳା ପାଇଁ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ

Related posts

ଗରମ ଦିନେ ଫେସ୍‌ର ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଗ୍ଲୋ ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Krishna Kumar Manoj

ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କ’ଣ ହୁଏ ?ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ୫ଟି ଉପକାରିତା

Krishna Kumar Manoj

ଶୋଇଲା ବେଳେ ଅଚାନକ ନିଦ ଭଙ୍ଗୁଛି କି, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ ?

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More