LIFESTYLE

ଅଣ୍ଡାର କେଉଁ ଅଂଶ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଇ ଥାଆନ୍ତି । ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ଅଣ୍ଡା ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ଶରୀରର ଓଜନ କମାଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ନିୟମିତ ଖାଇଥାନ୍ତି । କେତେକ ଏହାକୁ ସକାଳ ଜଳଖିଆରେ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ହାନିକାର ହୋଇଥାଏ ?  ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଏଲର୍ଜି ହୋଇଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଖରାପ ଗୁଣ ସଂପର୍କରେ ।

ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶରେ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ । ଏହା କିଡ୍‌ନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ଏଥିରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍‌ କିଡ୍‌ନୀରେ ଗ୍ଲୋମେରୁଲର ଫିଲ୍ଟରେଶନ ରେଟ୍ (ଜିଏଫ୍ଆର) କମାଇ ଦେଇଥାଏ ।

ଜିଏଫ୍‌ଆର ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଯାହା କିଡ୍‌ନୀକୁ ଫିଲ୍ଟର କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଜିଏଫ୍‌ଆରର ମାତ୍ରାକୁ ହ୍ରାସ କରି ଦେଇଥାଏ ।

ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଏଲର୍ଜି ହୋଇଥାଏ ।  ଶରୀର କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ସହ ଫଳିଯାଇ ଲାଲ୍‌ ପଡ଼ଯାଏ । ଘିମିରି ବାହାରିବା ଓ ଆଖିରୁ ପାଣି ବୋହିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ବି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ବ୍ଲଡ୍‌ପ୍ରେସର ବି କମିଯାଏ । ଏଥିଯୋଗୁଁ ବେଳେ ବେଳେ ଲୋକେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ।

ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ବାୟୋଟିନ୍‌ (ଭିଟାମିନ୍‌ B7 ଓ BH)ର ମାତ୍ରା କମ୍‌ ହୋଇଯାଏ । ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶରେ ଥିବା ଏବ୍ୟୁମିନ୍‌ ଶରୀରକୁ ବାୟୋଟିନ୍‌କୁ ଅବଶୋଷିତ କରିବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ ଅବା ସେଥିରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଏଥିଯୋଗୁଁ ତ୍ୱଚା ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ ।  ଖାଲି  ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମାଂସପେଶୀରେ ଦରଜ ହେବା ସହିତ ଚୁଟି ଝଡ଼ିଥାଏ ।

ଅଣ୍ଡାର କେଉଁ ଅଂଶ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? ଅଣ୍ଡାର କେଉଁ ଅଂଶ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? egg

ପଢନ୍ତୁ ; କେନ୍ଦୁଝରର ଆନନ୍ଦପୁର ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା:୪ମୃତ,୩ ଗୁରୁତର

 

Related posts

ସକାଳୁ ଆଲାର୍ମ ବାଜିବା ପରେ ବି ପୁଣି ସୋଇପଡୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆପଣନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମୋଜା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା ଆମ କୁ କି କି ଲାଭ ମିଳେ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଘିଅ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ?

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More