Spread the loveଅଣ୍ଡା ଦର ଅଚାନକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୫ଟଙ୍କାରୁ ସିଧା ଯାଇ ୭ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଆସନ୍ତା କିଛିଦିନ ପାଇଁ ଅଣ୍ଡା ଦର କମିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଓପୋଲଫେଡ୍ କର୍ତୃପକ୍ଷ... ଅଣ୍ଡା ଦର ଅଚାନକ ବୃଦ୍ଧି, କାରଣ ଏବେବି ଅସ୍ପଷ୍ଟ
Spread the love

ଅଣ୍ଡା ଦର ଅଚାନକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ୫ଟଙ୍କାରୁ ସିଧା ଯାଇ ୭ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଆସନ୍ତା କିଛିଦିନ ପାଇଁ ଅଣ୍ଡା ଦର କମିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଓପୋଲଫେଡ୍ କର୍ତୃପକ୍ଷ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକୁ ୭୦ଲକ୍ଷ ଅଣ୍ଡାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ କେବଳ ୪୦ଲକ୍ଷ ଅଣ୍ଡା ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି । ଅବଶିଷ୍ଟ ୩୦/୩୫ ଲକ୍ଷ ଅଣ୍ଡା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ, ବିଶେଷ କରି ଆନ୍ଧ୍ର, ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଓ ରାୟପୁର ଆସୁଛି। ଅଣ୍ଡା ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଜାତୀୟ ଅଣ୍ଡା ସମନ୍ଵୟ ସମିତି (ଏନଇସିସି) ସଂସ୍ଥା ରହିଛି। ଦେଶରେ ୧୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏନଇସିସିର ଶାଖା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିଥିଲେ ହେଁ ଓଡ଼ିଶାର ଏହାର କୌଣସି ଶାଖା ନାହିଁ। ଫଳରେ ବିଜୟଓ୍ଵାଡାସ୍ଥିତ ଏନଇସିସି ଉପରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅଣ୍ଡାର ଦର ନିର୍ଭର କରୁଛି।

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଅଣ୍ଡା ଉତ୍ପାଦନ କମିଥିବାରୁ ଏହି ଦରବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଅଣ୍ଡା ଦରରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ତାହା ଏନଇସିସି ପକ୍ଷରୁ ଏ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଅଣ୍ଡା ଦର ଅଚାନକ ବୃଦ୍ଧି, ୫ଟଙ୍କାରୁ ସିଧା ଯାଇ ୭ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ପଢନ୍ତୁ, ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇ ନାହିଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପରଂପରା

Your email address will not be published. Required fields are marked *