News

ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଇବ ନୂଆ ରୂପ,ଦେବ ଆଇ ଲଭ୍ ଭୁବନେଶ୍ଵରର ପରିଚୟ

ekamra

ହକି ବିଶ୍ୱକପକୁ ରହିଲା ଆଉ ମାତ୍ର ୯ ଦିନ । ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ପାଖାପାଖି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଶୋଭା ପାଇବ ଏକାମ୍ର ପ୍ଲାଜା, ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ବରର ଦ୍ବାରଦେଶରେ ନିର୍ମିତ ହେଉଛି ଏହି ପ୍ଲାଜା, ଯାହା ନାଗରିକ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆକର୍ଷଣ । ନିର୍ମିତ ହେଉଥିବା ପ୍ଲାଜାଟି ସହର ଏବଂ ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ବରର ସଂଗମ ସ୍ଥଳରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ମନ୍ଦିରମୟୀ ନଗରୀ ଏବଂ ୫.୮ କି.ମି ଲମ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟ ଜନପଥକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି । ଭୁବନେଶ୍ଵର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡର ଏହା ଏକ ଅବଦାନ ଯାହା ଆଧୁନିକ ଏବଂ ସୃଜନ ଢଙ୍ଗରେ ହୋଇ ଏକ ‘ଲିଭେବଲ୍ ସିଟି’ର ପରିଚୟ ଦେଇଛି ।

ekamra

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏବେ ରାଜଧାନୀରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଐତିହ୍ୟ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି। ଏଏସ୍‌ଆଇ ମାତ୍ର ୨୯ଟିର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରୁଛି । ଏପରିକି ଏଏସ୍‌ଆଇ କେବଳ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣରେ ସୀମିତ ରହି ଅନ୍ୟ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁନି । ତେଣୁ ରାଜଧାନୀରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ମାରକୀଗୁଡ଼ିକୁ କିପରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିବେ ସେଥିପାଇଁ ହେରିଟେଜ୍‌ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାନ୍‌ ହୋଇଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ରାଜଧାନୀର ସମସ୍ତ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ମାରକୀ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ କରାଯିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏବେ ଏହି ଐତିହ୍ୟ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିଗୁଡ଼ିକର ଜିଆଇଏସ୍‌ ମ୍ୟାପିଂ ସରିଥିବାବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ୍ଵାନ୍‌ ୱେବସାଇଟରେ ଏହାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି ।

ପଢନ୍ତୁ;  ସ୍କୁଲ୍ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୧୨ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଆହତ

Related posts

ବାତ୍ୟା ଫନି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଅନୁଧ୍ୟାନପରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ସହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ର ଆଲୋଚନା

Ratnamani Moharana

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ର ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ନିସ୍ପତି

ENO Beuro

ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ – ଦେଶର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ପ୍ରାଦେଶିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା

ENO Beuro

Leave a Comment