ଏବେ ମିଳିବ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାଳିତ କାର୍ - ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା

ଏବେ ମିଳିବ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାଳିତ କାର୍ – ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା

ମିଳିବ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାଳିତ କାର୍ – ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଣିବେ ହଜାରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି କାର କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାଳିତ ଗାଡ଼ିର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତୈଳ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ଗାଡ଼ିର ବ୍ୟବହାରକୁ କମାଇ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାଳିତ ଗାଡ଼ି ସେଗମେଂଟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବାକୁ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ପଦାର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ୩ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ସରକାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଅମଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି କାର ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୧୦ହଜାର ଗାଡି ପ୍ରବେଶ କରାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏନର୍ଜି ଏଫିସିଏନସି ସର୍ଭିସ ଲିମିଟେଡ୍ । ସେଥିପାଇଁ ୪ହଜାର ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାର ଯୋଜନାରେ ରଖିଛି କମ୍ପାନୀ । କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏନେଇ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ କରାଯାଇଛି । ସେଥିରୁ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦୦୦ଟି କାର ରହିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଏନାର୍ଜୀ ଇଫିସିଏନ୍ସି ସର୍ଭିସ ଲିମିଟେଡ(ଇଇଏସଏଲ) ଠାରୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଆମେ ଟେଣ୍ଡର ଆବେଦନ କରିଛୁ । ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଏଲଇଡି ବଲ ମିଳିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟୁତ, କୋଇଲା ଓ ନବୀକରଣୀୟ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ବୁଧବାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଇଇଏସଏଲର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୌରଭ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, କମ୍ପାନି ୪ଟି ଝରକା ଥିବା ୧୦୦୦ଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରି କାର କିଣିବ । ଏହି କାରଗୁଡ଼ିକ ଥରଟିଏ ଚାର୍ଜ କଲେ ୧୨୦ରୁ ୧୫୦ କିମି ବେଗରେ ଗତି କରିବ । ଇଲେକ୍ଟ୍ରି କାର ଯୋଗାଇବାକୁ ଆମେ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛୁ ବୋଲି କୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏବେ ମିଳିବ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାଳିତ କାର୍ - ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା

ଅଧିକ ଯାଣନ୍ତୁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ରେ ମିଳିବ ଔଷଧ