ନକଲି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଏବେ ଚୀନ୍‌ ତିଆରି କଲା ନକଲି ଚନ୍ଦ୍ର

ନକଲି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଏବେ ଚୀନ୍‌ ତିଆରି କଲା ନକଲି ଚନ୍ଦ୍ର

ଚୀନ ସବୁବେଳେ ନିଜକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଅଜବ ଅଜବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଛି ।

ଚୀନ ସବୁବେଳେ ନିଜକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଅଜବ ଅଜବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଛି । କେତେବେଳେ ମହାମାନବ ତିଆରି କରୁଛି ତ କେତେବେଳେ ତିଆରି କରୁଛି ବମ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ।ଏବେ ପୁଣି କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଆରି କରିଥିଲା ଚୀନ୍ । ପୁଣି ବର୍ତ୍ତମାନ ତିଆରି କରିଛି କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ର। ପୃଥିବୀର ପରିବେଶକୁ ଅନୁକରଣ କରିବା ପାଇଁ ‘କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ର’ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ଚୀନ । ତେବେ ୨୦୨୧ ମସିହାକୁ ବେଜିଂ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ବର୍ଷ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଚାଇନାର ସ୍ପେସ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଗେଇବାରେ ଚାଲିଛି । ପୁଣି ଏଥିରେ ସେ ସଫଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଚୀନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ର ତିଆରି କରିଛି ଯାହା ଯାହା ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମିଶନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବା । ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିବ। ପୃଥିବୀରେ ଚନ୍ଦ୍ରର ପରିବେଶକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି ଏକ କୃତ୍ରିମ ଚନ୍ଦ୍ର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ।

Picture-Credit-The-Mirror
 

ଚୀନ୍ର ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ଏହା ଭଲ ଉପାୟ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଚୀନ ତିଆରି କରିଥିବା ଏହି ମିନି-ଚନ୍ଦ୍ରର ବ୍ୟାସ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଫୁଟ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପୃଷ୍ଠ ପଥର ଏବଂ ଧୂଳିରେ ତିଆରି ହୋଇଛି ଯାହାକି ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ପୃଷ୍ଠ ଭୂମି ପରି ହାଲୁକା । ତେବେ ଏହି କୃତ୍ରିମ ଜହ୍ନକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଚୀନର ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ପୁଣି ଏହା ସହିତ ପଦାର୍ଥବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରରେ ମାଟି ଦେବା ପାଇଁ ଭୂମିପୂଜନ କରିଥିଲେ । ସେହି ଭୂମିର ମାଟିକୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରି ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ।

Satya Prakash Swain

No, I've made up my mind about it; and while she remembered how small she was terribly frightened.