ଏଥର ନୂତନ ସଂସଦରେ ପାରିତ ହେବ ବଜେଟ୍

ଏଥର ନୂତନ ସଂସଦରେ ପାରିତ ହେବ ବଜେଟ୍

ସଂସଦ ଭବନର କାମ ପାଖାପାଖି ଶେଷ ହେବାକୁ ବସିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହାର ଫିନିସିଙ୍ଗ କାମ ଚାଲିଛି । ଉଭୟ ବିଲଡିଂ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାଚେରୀକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ନୂତନ ବିଲଡିଂର ଅଟ୍ଟାଳିକା କାର୍ଯ୍ୟ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ।

ଭାରତରେ ସଂସଦକୁ ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ଭାବେ ଗଣାଯାଏ । ଏହିଠାରେ ହିଁ ଦେଶର ବର୍ତ୍ତମାନ ଓ ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥାଏ । ଦେଶ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ନିଷ୍ପତି ଏହିଠାରେ ହିଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ବିରୋଧ ଓ ସରକାରଙ୍କ ବାଃ ବାଃ ଏହିଠାରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ । କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଚଳିତ ବର୍ଷର ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଏଥର ଟିକେ ଖାସ ହୋଇପାରେ କାରଣ ଆଗାମୀ ବଜେଟ ପୁରୁଣା ନୁହେଁ ବରଂ ନୂତନ ସସଂଦ ଭବନରେ ବସିପାରେ ।

 ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି ଭାରତର ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ । ପାଖାପାଖି ଶେଷ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଓ ଲୋକସଭାର କୋଠରୀ କାମ । ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷ (୨୦୨୩-୨୪) ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରେ । ଏହି ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନଟି ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନର ଠିକ ସାମ୍ନନାରେ ତିଆରି ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିର ସାସଂଦଙ୍କ ବସିବା ନେଇ ସୁବିଧା ରହିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସାସଂଦଙ୍କ ବସିବା ଲାଗି ଚେୟାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସରିଲାଣି । ଅନ୍ୟପଟେ ଲୋକସଭାରେ ମଧ୍ୟ ସାସଂଦଙ୍କ ନୂତନ ଆଇକାର୍ଡ ତିଆରି କାର୍ଯ୍ୟ ବହୁ ଆଗରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଜାନୁୟାରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ସମୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଯଦି କାମ ଠିକ ସମୟରେ ଶେଷ ହେବ ତେବେ ଆସନ୍ତା ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଏହିଠାରେ ହିଁ ଉପସ୍ଥାପନା କରାଯିବ । ଯଦି କୌଣସି କାରଣ ପାଇଁ କାମ ସାମନ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ ତାହାଲେ ବଜେଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏହିଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ସୂଚନାମୁତାବିକ, ସଂସଦ ଭବନର କାମ ପାଖାପାଖି ଶେଷ ହେବାକୁ ବସିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହାର ଫିନିସିଙ୍ଗ କାମ ଚାଲିଛି । ଉଭୟ ବିଲଡିଂ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାଚେରୀକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ନୂତନ ବିଲଡିଂର ଅଟ୍ଟାଳିକା କାର୍ଯ୍ୟ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି । ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୬ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀରୁ ୧୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ଯାଏଁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ବନ୍ଦ ରହିବା ନେଇ ଜଣାପଡିଛି । ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ରାଷ୍ଚ୍ରପତି ଉଭୟ ଗୃହରେ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରିବେ ଓ ଏହାପରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭର କିଛି ଦିନ ଯାଏଁ କେବଳ ବଜେଟ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯିବା ।

ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାମ ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ୱର ମାସରେ ଶେଷ ହେବା କଥା । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଏହାର ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇସାରିଛି ।

Ratnamani Maharana

Shakespeare, in the beautiful garden, among the party. Some of the hall: in fact she was ever to.