ଆସୁଛି ହୋଲି, ଏଥର ହୋଲିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ସୁଖମୟ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ

ଆସୁଛି ହୋଲି,  ଏଥର ହୋଲିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ସୁଖମୟ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ

କେତେକ ରଙ୍ଗରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମିଶିଥାଏ। ଯଦିବା ଭୁଲରେ ଏହା ଆଖି, ନାକ, ପାଟି ଦେଇ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ, ତେବେ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ।

ହୋଲି ଏମିତି ଏକ ପର୍ବ ଯାହା ସମସ୍ତ ଭେଦଭାବକୁ ଦୂରେଇ ଏକତା ଆଣିଦିଏ। ରଙ୍ଗରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହି ପର୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ରଙ୍ଗ। କିନ୍ତୁ ଏହି ହୋଲି ସମୟର ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ଅନେକ ସମସ୍ୟାରେ ପକେଇପାରେ। ରଙ୍ଗରେ ବେଳେବେଳେ କାଚ ଗୁଣ୍ଡ ବା ଆଜ୍‌ବେଷ୍ଟସ୍ ଗୁଣ୍ଡ ପରି ବିପଜ୍ଜନକ ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ମିଶାଯାଇଥାଏ। ଏହା କିଡନୀ, ଲିଭର୍, ହାଡ, ଆଖିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ସହ ଆଜ୍‌ମା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। କେତେକ ରଙ୍ଗରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମିଶିଥାଏ। ଯଦିବା ଭୁଲରେ ଏହା ଆଖି, ନାକ, ପାଟି ଦେଇ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ, ତେବେ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହୋଲି ଖେଳିବା ସମୟରେ କେଉଁ କେଉଁ ଦିଗ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ।

୧- ଯଦି ଆପଣ ଶୁଖିଲା ରଙ୍ଗ କିମ୍ବା ଅଭିରରେ କୌଣସି ଚିକ୍ ଚିକ୍ ଜିନିଷ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କାଚ ଗୁଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ। ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

୨- ରଙ୍ଗ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଶୁଙ୍ଗନ୍ତୁ। ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ କିମ୍ବା ଇଞ୍ଜିନ ତେଲର ଗନ୍ଧ ପାଇବେ, ତେବେ ଏହାକୁ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୩- ହୋଲି ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କ କେଶ ସମେତ ସମଗ୍ର ଚର୍ମରେ ସୋରିଷ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ହୋଲି ଖେଳିବା ପରେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ନଡିଆ କିମ୍ବା ବାଦାମ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହି କାରଣରୁ, ଚର୍ମର କ୍ଷତି କମିଯିବ ଓ ଚର୍ମ ଯଥେଷ୍ଟ ଆର୍ଦ୍ରତା ହେବ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇବ।

୪- ଯଥାସମ୍ଭବ ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ରଙ୍ଗ କିଣନ୍ତୁ। ହୋଲି ଖେଳିବା ସମୟରେ ଯଦି ରଙ୍ଗ ଆଖି କିମ୍ବା ପାଟିରେ ପଶେ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ପରିଷ୍କାର ପାଣିରେ ଏହାକୁ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ।

୫- ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆଜ୍‌ମା କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚର୍ମ ଆଲର୍ଜି ଅଛି, ତେବେ ଅଧିକ ଖେଳନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୬- ହୋଲି ରଙ୍ଗରେ କିଛି ପରିମାଣର ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ରହିପାରେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଖି କିମ୍ବା ଚର୍ମରେ ଜ୍ୱଳନ କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଏମିତି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ରଙ୍ଗକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

୭- ଯଦି ଆପଣ ଚଷମା କିମ୍ବା କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ହଟେଇ ରଙ୍ଗ ଖେଳନ୍ତୁ।

୮- ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିସବୁ କ୍ଷତିକାରକ ରଙ୍ଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଜରୁରୀ।

Ratnamani Maharana

Shakespeare, in the beautiful garden, among the party. Some of the hall: in fact she was ever to.