LIFESTYLE

ଅଧିକ ସମୟ କମ୍ପୁଟର ସମ୍ମୁଖରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ନିଜ ଆଖିର ସୁରକ୍ଷା

ଅଧିକ ସମୟ କମ୍ପୁଟର ସମ୍ମୁଖରେ କାମ କରୁଥିଲେ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲର ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ଵାରା ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଆଖି ଉପରେ ପଡିଥାଏ । ଦ୍ରୁଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସହ ବହୁ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ନଜର ପକାନ୍ତୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଏବୋଂ ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ନିଜ ଆଖିର ସୁରକ୍ଷା ।

• କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଲଗାତାର କମ୍ପୁଟର କୁ ଚାହିଁକିରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । କିଛି କିଛି ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ ରେ ଆଖିକୁ ୨ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା କରିବାକୁ ଆପଣ ଅସମର୍ଥ ଥାନ୍ତି ତେବେ ମନିଟର ଏବଂ ଆଖି ମଧ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ଦେଢ-ଦୁଇ ମିଟର ଦୂରତା ଅବଲମ୍ବନ କରିନ୍ତୁ ।

• ଯଦି ଆପଣ ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଜମା ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏଥିସହ ସବୁବେଳେ ଚଷମାର ପାୱର ଯାଂଚ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

• ଆଖିରେ ଦିନକୁ ୧-୨ ଥର ଗୋଲାପ ଜଳ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ପକାଇ ପାରିବେ । ମହୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଉପକାରୀ, ଏହାକୁ କଜ୍ଜଳ ଭଳି ଦିନରେ ଥରେ ଦୁଇ ଥର ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଆଖି ସଫା ହେଇଯାଏ ।

• ଲଗାତର ଭାବେ ଘଂଟା ଘଂଟା ଧରି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପାଖରେ ବସି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସମୟେ ସମୟେ ବାହାରକୁ ହେଉ କିମ୍ବା ଘର ଭିତରେ ଏଣେତେଣେ ବୁଲାବୁଲି କରନ୍ତୁ । ମଝିରେ ମଝିରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଆଖିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୁଅନ୍ତୁ ।

ଅଧିକ ସମୟ କମ୍ପୁଟର ସମ୍ମୁଖରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ନିଜ ଆଖିର ସୁରକ୍ଷା   ଅଧିକ ସମୟ କମ୍ପୁଟର ସମ୍ମୁଖରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ନିଜ ଆଖିର ସୁରକ୍ଷା

ଯାଣନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନଡିଆ କେତେ ଉପକାରୀ ।

Related posts

ମେଡିସିନ ଖାଇବା ସମୟରେ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ,ନଚେତ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ!

ENO Beuro

ଦେଶି ଘିଅ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଦୂରହୋଇଥାଏ ଶରୀରର ଅନେକ ସମସ୍ୟା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ଖରାଦିନେ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ଜୁସ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More