News

ଚକଡା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗପୋକ ଆକ୍ରମଣରେ ଫସଲ ହରାଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ

ଚକଡା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗପୋକ ଆକ୍ରମଣରେ ଫସଲ ହରାଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ । ମରୁଡି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ଭଳି ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି ଜଳସେଚିତ ଜମି ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୧୩,୫୦୦ ଟଙ୍କା ଏବୋଂ ଅଣଜଳସେଚିତ ଜମିକୁ ୬,୮୦୦ ଟଙ୍କା ଇନପୁଟ ସବସିଡି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

ସରକାର ଗତକାଲି ଏହି ନିସ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏକଥା ବି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି, ଚକଡା ଦାଉରେ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହେଇ ଫସଲ ଜାଳିଦେଇଥିବା ଚାଷୀ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ ଏହି କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି । ରୋଗପୋକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଜ୍ୟକ୍ରମକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବା ସହିତ ଫସଲ ଜାଳିବା ଦିଗରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବିସ୍ତ୍ରୁତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଜି ଉନ୍ନୟନ କମିସନର ଆର ବାଲକ୍ରୀଷ୍ଣାନଙ୍କ ଆଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫ୍ରେସିଙ୍ଗ ଜରିଆରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର କହିଥିଲେ, ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ମୋଟ ୯ଟି ଜିଲାରେ ରୋଗପୋକ ଆକ୍ରମଣରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫସଲ କ୍ଷ୍ୟତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଚାଷୀମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆତଙ୍କିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଂ । କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଚକଡା ଦାଉରେ ଅସହାୟ ହେଇ ଫସଲ ଜାଳିବା ସହ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ।

ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ କମିସନର ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ୧୧ ଟି ବ୍ଲକରେ ୧୭୯ ଗାଁରେ ଥିବା ୪୩ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ରୋଗପୋକ ଲାଗିଛି । ଏଥିରୁ ୩୮,୨୫୩ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶଦ ଅଧିକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେଇଛି । ପାଖାପାଖି ୮ ହଜାର ହେକ୍ଟରରେ ୫୦ ପ୍ରଦିଶଦ ରୁ ଅଧିକ ଫସଲ କ୍ଷତି ହେଇଛି ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ୯ ବ୍ଲକର ୧୨୭ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୨୮,୨୩୩ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେଇଥିବା ବେଳେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୮,୫୫୬ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଛି । କଳାହାଣ୍ଡିରେ ୧୦ ହଜାର, ସୋନପୁରରେ ୭,୧୫୨ ହେକ୍ଟର, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ୫,୩୯୨ ହେକ୍ଟର ଓ ନୂଆପଡାରେ ୩୦୯୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଫସଲ କ୍ୟାତି ହେଇଛି ।

ଚକଡା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗପୋକ ଆକ୍ରମଣରେ ଫସଲ ହରାଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ

ପଢନ୍ତୁ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାଇକ୍ଳୋଥନକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

Related posts

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଗିରଫ

ENO Beuro

କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ୭%କୁ ବୃଦ୍ଧି

ENO Beuro

ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସ୍‌ବିଆଇ) ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସ ରେ ଖୋଲନ୍ତୁ ଖାତା

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More