News

ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତଗାମୀ ଗ୍ରହ ଯେଉଁଠି ସାତ ଘଣ୍ଟାରେ ଶେଷ ହେବ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ବା ୩୬୫ ଦିନ

ପୃଥିବୀ ଗ୍ରହ ନିକଟରେ ଏକ ଏପରି ଦ୍ରୁତଗାମୀ ଗ୍ରହ ର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି ଯାହା ସାତଘଣ୍ଟାରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଶେଷ କରିବ । ଅବିଶ୍ଵସନୀୟ ହେଲେ ମଧ୍ୟ କଥାଟି ସତ । ଏହି ଗ୍ରହର ନାମ ଇପିଆଇସି୨୪୬୩୯୩୪୭୪ବି ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗ୍ରହର ନାଁ ସି୧୨ପ୧୨୩୪୭୪ବି ।

ବର୍ଷେ କହିଲେ ୩୬୫ ଦିନକୁ ବୁଝାଯାଏ , ଯେଉଁଠି ଗ୍ରୀଷ୍ମ, ବର୍ଷା ଶୀତ , ବସନ୍ତ ଭଳି ଛଅ ଋତୁ(୧୨ ମାସ) ଥାଏ । ମାତ୍ର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କେପଲର ଟେଲିସ୍କୋପ ଏଭଳି ଏକ ଗ୍ରହ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛି ଯାହା ଗୋଟେ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ମାନେ କକ୍ଷ ଚାରିପଟେ ବୁଲିବାକୁ ମାତ୍ର ୬.୭ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେବ । ଏହାକୁ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ  ଦ୍ରୁତତମ ଗ୍ରହ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏଠାକାର ପରିବେଶ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ । ଷ୍ଟେଲର ରେଡିଏସନ ଯୋଗୁ ଏଠାକାର ପରିବେଶର ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଏଠାରେ ଜୀବନ ଧାରଣ ଅସମ୍ଭବ । ଏଠାରେ ବଡ ବଡ ପଥର ଥିବାର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି ଯାହା ୭୦ପ୍ରତିଶତ ଆୟାରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଭଳି ।

ଏହି ଇପିଆଇସି୨୪୬୩୯୩୪୭୪ବି ଗ୍ରହରେ କେତେ ଘଣ୍ଟାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ହେବ ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗବେଷଣାରୁ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଏଠାରେ ସାତ ଘଂଟାରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ହେବ । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଆକାରରେ ଏହା ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୬ ଗୁଣ ବଡ ।

 

ପଢନ୍ତୁ, ପୁରୀରେ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଅଟୋସେବା ନିମିତ୍ତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ପଦକ୍ଷେପ, ଆରମ୍ଭ ହେବ ପ୍ରିପେଡ ଅଟୋସେବା

Related posts

ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଙ୍କ ନିସ୍ପତି, ୧ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ହେବେ

Krishna Kumar Manoj

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ: ୨୦୯ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୪୭.୨୪ କୋଟି ମଞ୍ଜୁରୀ

Krishna Kumar Manoj

ସାଲେପୁର ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା : ଜେଲରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More