LIFESTYLE

ଅଫିସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ପରେ ନିଦ ଲାଗୁଛି କି ? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ

ଅଫିସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ  ନିଦ ଲାଗିଥାଏ । ଏମିତି କି ଅଳସୁଆ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ । ଯେଉଁମାନେ ବି ଚାକିରୀ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପରି ହୋଇଥାଏ ।ତେବେ କାହିଁକି ଏପରି ହୋଇଥାଏ ତାହା କାହାକୁ ବି ଜଣା ନ ଥାଏ । ତେବେ ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଏହାର କାରଣ ଜଣା ପଡିଛି ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଏହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

  • ଅଫିସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଭାତ ନ ଖାଇ ରୁଟି ଖାଆନ୍ତୁ । କାରଣ ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ ଲାଗି ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଅଳଶୁଆ ମଧ୍ୟ ଲାଗି ଥାଏ । ଏମିତି କି କିଛି କାମ କରିବାକୁ ଇଛା ହୋଇ ନ ଥାଏ ।
  • ସକାଳେ ଅଧିକ ଖାଇ ଅଫିସ୍ ଯାଆନ୍ତୁ । ଫଳରେ  ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଅଳ୍ପ ଭୋକ ଲାଗିବ ଏବଂ ଖାଇବା ପରେ ନିଦ ଲାଗିବ ନାହିଁ ।
  • ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ହଜମ କ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ।  ଆଉ ଏହି ପାଚନ କ୍ରିୟା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯାହାକୁ ପୂରଣ କରିଥାଏ ଆମ ମସ୍ତିସ୍କ ।
  • ପ୍ରୋଟିନଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ବେଶୀ ନିଦ ଲାଗିଥାଏ । କାରଣ ପ୍ରୋଟିନକୁ ହଜମ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ।
  • ସେହିପରି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଆଳୁ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଆଳୁ ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗାରର ସ୍ତର ବଢାଇ ଦିଏ । ଫଳରେ ନିଦ ଆସିଥାଏ । ବିସ୍କୁଟ୍ , କ୍ଷୀର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମିଠା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଅଫିସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ପରେ ନିଦ ଲାଗୁଛି କି ? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ sleep after lunch

ପଢନ୍ତୁ ;

ଏହି ସବୁ ଗୁଣ ଥିବା ଝିଅଙ୍କୁ ଭୁଲରେ ବି ବିବାହ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

Related posts

ସିଗାରେଟ ପିଇବା ଯୋଗୁଁ ଓଠ କଳା ପଡିଯାଏ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଟିପ୍ସ

Krishna Kumar Manoj

ଏହି ସବୁ କାମ ପରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ! ଜାଣନ୍ତୁ ;

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣଙ୍କ ଓଠ କଳା ପଡିଯାଉଛି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More