LIFESTYLE

ଅଫିସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ପରେ ନିଦ ଲାଗୁଛି କି ? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ

ଅଫିସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ  ନିଦ ଲାଗିଥାଏ । ଏମିତି କି ଅଳସୁଆ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ । ଯେଉଁମାନେ ବି ଚାକିରୀ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପରି ହୋଇଥାଏ ।ତେବେ କାହିଁକି ଏପରି ହୋଇଥାଏ ତାହା କାହାକୁ ବି ଜଣା ନ ଥାଏ । ତେବେ ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଏହାର କାରଣ ଜଣା ପଡିଛି ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଏହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

  • ଅଫିସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଭାତ ନ ଖାଇ ରୁଟି ଖାଆନ୍ତୁ । କାରଣ ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ ଲାଗି ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଅଳଶୁଆ ମଧ୍ୟ ଲାଗି ଥାଏ । ଏମିତି କି କିଛି କାମ କରିବାକୁ ଇଛା ହୋଇ ନ ଥାଏ ।
  • ସକାଳେ ଅଧିକ ଖାଇ ଅଫିସ୍ ଯାଆନ୍ତୁ । ଫଳରେ  ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଅଳ୍ପ ଭୋକ ଲାଗିବ ଏବଂ ଖାଇବା ପରେ ନିଦ ଲାଗିବ ନାହିଁ ।
  • ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ହଜମ କ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ।  ଆଉ ଏହି ପାଚନ କ୍ରିୟା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯାହାକୁ ପୂରଣ କରିଥାଏ ଆମ ମସ୍ତିସ୍କ ।
  • ପ୍ରୋଟିନଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ବେଶୀ ନିଦ ଲାଗିଥାଏ । କାରଣ ପ୍ରୋଟିନକୁ ହଜମ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ।
  • ସେହିପରି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଆଳୁ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଆଳୁ ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗାରର ସ୍ତର ବଢାଇ ଦିଏ । ଫଳରେ ନିଦ ଆସିଥାଏ । ବିସ୍କୁଟ୍ , କ୍ଷୀର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମିଠା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଏହି ସବୁ ଗୁଣ ଥିବା ଝିଅଙ୍କୁ ଭୁଲରେ ବି ବିବାହ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗର୍ଭବତୀ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କଣ କଣ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ?

ENO Beuro

ଘରେଇ ଉପଚାରରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର କରିବାକୁ ଚହ୍ନୁଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଖାଇଲେ ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଔଷଧ ଖାଇବା ସମୟରେ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ?

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More