ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ଫାଇନାଲରେ କ୍ରୋଏସିଆ-ଫ୍ରାନ୍ସ

ଫାଇନାଲ୍‌ରେ କ୍ରୋଏସିଆ

ଚଳିତ ଫୁଟ୍‍ବଲ ବିଶ୍ୱକପ୍‍ର ଫାଇନାଲରେ ଫ୍ରାନ୍‍ସ ଓ କ୍ରୋଏସିଆ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେବ। ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଜିତି ଫ୍ରାନ୍‍ସ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ୨ୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୨-୧ ଗୋଲ୍‍ରେ କ୍ରୋଏସିଆ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

ମ୍ୟାଚ ହାରିବା ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମ ୫ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ବି ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ରଖିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଧୂଳିସାତ ହୋଇଯାଇଛି । ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୧୯୬୬ରେ ଫାଇନାଲକୁ ପହଞ୍ଚି ଚମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିଲା । ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଏହା ହେଉଛି ୧୮ତମ ଘଟଣା, ଯାହାକି ମଧ୍ୟାନ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିବା ଟିମକୁ ହାରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧୯୯୦ରେ ଇଟାଲିର ଟିମ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ବିରୋଧରେ ପେନାଲଟି ସୁଟଆଉଟରେ ହାରିଥିଲେ । କ୍ରୋଏସିଆ ୧୯୯୮ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ପୂର୍ବରୁ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ୧-୦ରେ ବେଲଜିୟମକୁ ହରାଇ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଦୀର୍ଘ ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ୨୧ତମ ଫୁଟବଲ ମହାକୁମ୍ଭର ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ୧୯୯୮ ଓ ୨୦୦୬ରେ ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚର ଏକମାତ୍ର ଗୋଲ ୫୧ ମିନିଟରେ ଆସିଥିଲା ।

ସାମୁଏଲ ଉମଟିଟିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଗୋଲ ହୋଇଥିଲା । ଫ୍ରାନ୍ସର ଓଲିଭରଙ୍କୁ ବକ୍ସରେ ବଲ ମିଳିଥିଲା । ଏହାକୁ ଜାଲ ଭିତରେ ପକାଇବାକୁ ସେ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବେଲଜିୟମ ଡିଫେଣ୍ଡର ବଲକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ଫ୍ରାନ୍ସକୁ କର୍ଣ୍ଣର ମିଳିଥିଲା, ଯାହାକୁ ଆଣ୍ଟୋନୀ ଗ୍ରୀଜମ୍ୟାନ ନେଇ କିକ କରିଥିଲେ । ଉମଟିଟି ହେଡର ଜରିଆରେ ଗୋଲ ଦେଇ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ୧-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରିଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ; ସକାଳୁ ପାଚିଲା ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ପୂର୍ବରୁ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ୧-୦ରେ ବେଲଜିୟମକୁ ହରାଇ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । - 4.1

82%

ସାମୁଏଲ ଉମଟିଟିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଗୋଲ ହୋଇଥିଲା - 4.5

89%
4.3/5

Very Good!

ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ଫାଇନାଲରେ କ୍ରୋଏସିଆ-ଫ୍ରାନ୍ସ

ଚଳିତ ଫୁଟ୍‍ବଲ ବିଶ୍ୱକପ୍‍ର ଫାଇନାଲରେ ଫ୍ରାନ୍‍ସ ଓ କ୍ରୋଏସିଆ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେବ। ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଜିତି ଫ୍ରାନ୍‍ସ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ୨ୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୨-୧ ଗୋଲ୍‍ରେ କ୍ରୋଏସିଆ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

5/5 Votes: 1 user

You're not rated yet