EnewsOdia.Com

କଥା କହିଲେ ଉଡିବ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ମାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । କିଭଳି ଆମର ଯବାନ ମାନେ ଶତ୍ରୁ ମାନଙ୍କ ସହ ଲଢିପାରିବେ ସେନେଇ ନୂଆ ନୂଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଓ ସରଞ୍ଜାମ ତିଆରୁ କରୁଛନ୍ତି ସରକାର । ଏଣିକି ଆଉ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ କକ୍ ପିଟ୍ରେ ବସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଭାରତ ନିଜ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଦ୍ୱାରା ଭଏସ୍ ଆକ୍ଟିଭେଟେଡ୍ କମାଣ୍ଡ ସିଷ୍ଟମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିଛି । ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନ୍ୟୁଟିକାଲ ଲିମିଟେଡ୍ ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏକ୍ସପୋରେ ଏହାକୁ ପ୍ରର୍ଦଶନ କରାଯିବ ।

ଏହି ଭଏସ୍ ଆକ୍ଟିଭେଟେଡ୍ କମାଣ୍ଡ ସିଷ୍ଟମ୍ ଦ୍ୱାରା ପାଇଲଟଙ୍କ କଥା ଅନୁସାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗୁଡିକ ସଂଗେ ସଂଗେ ଶତ୍ରୁ ମାନଙ୍କ ଶିବିରକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ପାଇଲଟ ମାନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାରେ ସହଜ ହେବ । ଏହି ସିଷ୍ଟମ ନାସିକ୍ ଡିଭିଜନରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ-୩୦ କକ୍ ପିଟ୍ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ ଏଚଏଏଲର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଡିଭିଜନ୍ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଡିଭିଜନ୍ ସହାୟତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ଚୀନର ରାସ୍ତାରୁ ମିଳୁଛି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ରାଜଦ୍ରୋହ ଅଭିଯୋଗରେ ସାଉଦି ଆରବର ତିନି ଯୁବରାଜ ଅଟକ

Ratnamani Maharana

ପୁଣି ଟଳିବ ଫାଶୀ! କ୍ୟୁରେଟିଭ୍‌ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କଲା ଦୋଷୀ ପବନ

Ratnamani Maharana

ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସ ନ ପୁରୁଣୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ଜୁଲାଇ ମାସର ରକ୍ତ ପ୍ୟାକେଟ୍

Ratnamani Maharana

କାଳିଆ ଦୁଆରେ ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି, କୋଠା ଘରେ ରାତି କାଟୁଛନ୍ତି

Ratnamani Maharana

ଭାରତକୁ ମାଡିଆସୁଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନି ପଙ୍ଗପାଳ

Ratnamani Maharana

ଫେବ୍ରୁଆରି ୧୫ରୁ ୨୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ଫାସ୍ ଟ୍ୟାଗ୍

Ratnamani Maharana