EnewsOdia.Com

କଥା କହିଲେ ଉଡିବ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ମାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । କିଭଳି ଆମର ଯବାନ ମାନେ ଶତ୍ରୁ ମାନଙ୍କ ସହ ଲଢିପାରିବେ ସେନେଇ ନୂଆ ନୂଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଓ ସରଞ୍ଜାମ ତିଆରୁ କରୁଛନ୍ତି ସରକାର । ଏଣିକି ଆଉ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ କକ୍ ପିଟ୍ରେ ବସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଭାରତ ନିଜ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଦ୍ୱାରା ଭଏସ୍ ଆକ୍ଟିଭେଟେଡ୍ କମାଣ୍ଡ ସିଷ୍ଟମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିଛି । ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନ୍ୟୁଟିକାଲ ଲିମିଟେଡ୍ ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏକ୍ସପୋରେ ଏହାକୁ ପ୍ରର୍ଦଶନ କରାଯିବ ।

ଏହି ଭଏସ୍ ଆକ୍ଟିଭେଟେଡ୍ କମାଣ୍ଡ ସିଷ୍ଟମ୍ ଦ୍ୱାରା ପାଇଲଟଙ୍କ କଥା ଅନୁସାରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗୁଡିକ ସଂଗେ ସଂଗେ ଶତ୍ରୁ ମାନଙ୍କ ଶିବିରକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ପାଇଲଟ ମାନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାରେ ସହଜ ହେବ । ଏହି ସିଷ୍ଟମ ନାସିକ୍ ଡିଭିଜନରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ-୩୦ କକ୍ ପିଟ୍ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ ଏଚଏଏଲର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଡିଭିଜନ୍ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଡିଭିଜନ୍ ସହାୟତା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ଚୀନର ରାସ୍ତାରୁ ମିଳୁଛି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଏକ୍ସଟ୍ରା ମାରିଟିଆଲ ଆଫାୟର୍ସକୁ ନେଇ ବଢୁଛି ଭୁବନେଶ୍ୱରିଆଙ୍କ ଆଗ୍ରହ

Ratnamani Maharana

ଚିକେନ୍‌ ଠାରୁ ପଣସକଠାର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ

Ratnamani Maharana

ନୱାଜ୍ ସରିଫଙ୍କୁ ‘ପଳାତକ’ ଘୋଷଣା କଲେ ଇମ୍ରାନ ସରକାର

Ratnamani Maharana

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରି କରି ଋଣ ସୁଝିବ ବ୍ୟାଙ୍କ

Ratnamani Maharana

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବାଲିଯାତ୍ରା, ଆଠ ଦିନ ଦୁଲୁକିବ କଟକ

Ratnamani Maharana

ଡ୍ରୋନ୍‌ ଦ୍ବାରା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରର ଲେଜର୍‌ ସ୍କାନିଂ

Ratnamani Maharana