LIFESTYLE

ସାପ କାମୁଡାର ଶିକାର କେବେ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ଜୀବମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାପ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ ଜୀବ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାର ନାଁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ  ସୁଷ୍ଟିହୋଇଥାଏ । ସାପ ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଏ । ଗାଁ ହେଉ କିମ୍ବା ସହର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ସାପର ଭୟ ଲାଗିରହିଥାଏ । ଏହି ଜୀବକୁ ସମସ୍ତେ ଭୟ କରନ୍ତି ।   ସାପ କାମୁଡିବାର କିଛି କ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଏହାର ସଠିକ ଉପଚାର କରାନଯାଏ, ତେବେ ସାପ କାମୁଡାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ବିଷର ପ୍ରଭାବରୁ  ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର କରନ୍ତୁ । ଏହାର ଉପଚାର ପାଇଁ କିଛି ସରଳ ଘରୋଇ ଉପାୟ ରହିଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପାୟ ;

  1. ହଳଦୀରେ ଆଂଟିବାୟୋଟିକର ପରିମାଣ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଆଂଟିବାୟୋଟିକ ହଳଦୀରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ତେଲ ମିଶାଇ ଘା’ଉପରେ ଲଗାଇ ସେଥିରେ କପଡା ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତକଣିକାରେ ସାପର ବିଷ ମିଶିବ ନାହିଁ ।
  2. ସାପ କାଟିବା ଫଳରେ ରସୁଣକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ସେଥିରେ ମହୁ ମିଶାଇ ସାପ କାମୁଡିବା ସ୍ଥାନରେ ଲେପ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ବଂଚିବା ପାଇଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ମହୁ ଖୁଆଇଦିଅନ୍ତୁ ।
  3. ସାପ କାମୁଡିବା ପରେ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ରୋଗୀକୁ ୧୦୦ଗ୍ରାମ ଘିଅ ଖୁଆଇ ବାନ୍ତି କରାଇଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ୧୦-୧୫ଥର ଗରମ ପାଣି ପିଆଇ ବାନ୍ତି କରାନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଷର ପ୍ରଭାବ କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।
  4. ହରଡ ଡାଲିକୁ ପେଶି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଖୁଆଇବାଦ୍ୱାରା ବିଷର ପ୍ରଭାବ କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା କମିଥାଏ ।

ସାପ କାମୁଡାର ଶିକାର କେବେ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ snake

ପଢନ୍ତୁ ;

ଏହି ସବୁ କାମ ପରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ! ଜାଣନ୍ତୁ ;

Related posts

ଏସିଡ଼ିଟି ଭଳି କଠିନ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣଙ୍କ ତ୍ଵଚାକୁ ଉଜ୍ଜଳ ଏବଂ ଗୋରା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର !

Krishna Kumar Manoj

ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ଉପସମ ପାଇଁ ନିୟମିତ ସକାଳୁ ଖାଆନ୍ତୁ ବାଦାମ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More