LIFESTYLE

ସାପ କାମୁଡାର ଶିକାର କେବେ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ଜୀବମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାପ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ ଜୀବ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାର ନାଁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ  ସୁଷ୍ଟିହୋଇଥାଏ । ସାପ ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଏ । ଗାଁ ହେଉ କିମ୍ବା ସହର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ସାପର ଭୟ ଲାଗିରହିଥାଏ । ଏହି ଜୀବକୁ ସମସ୍ତେ ଭୟ କରନ୍ତି ।   ସାପ କାମୁଡିବାର କିଛି କ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଏହାର ସଠିକ ଉପଚାର କରାନଯାଏ, ତେବେ ସାପ କାମୁଡାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ବିଷର ପ୍ରଭାବରୁ  ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର କରନ୍ତୁ । ଏହାର ଉପଚାର ପାଇଁ କିଛି ସରଳ ଘରୋଇ ଉପାୟ ରହିଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପାୟ ;

  1. ହଳଦୀରେ ଆଂଟିବାୟୋଟିକର ପରିମାଣ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଆଂଟିବାୟୋଟିକ ହଳଦୀରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ତେଲ ମିଶାଇ ଘା’ଉପରେ ଲଗାଇ ସେଥିରେ କପଡା ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତକଣିକାରେ ସାପର ବିଷ ମିଶିବ ନାହିଁ ।
  2. ସାପ କାଟିବା ଫଳରେ ରସୁଣକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ସେଥିରେ ମହୁ ମିଶାଇ ସାପ କାମୁଡିବା ସ୍ଥାନରେ ଲେପ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ବଂଚିବା ପାଇଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ମହୁ ଖୁଆଇଦିଅନ୍ତୁ ।
  3. ସାପ କାମୁଡିବା ପରେ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ରୋଗୀକୁ ୧୦୦ଗ୍ରାମ ଘିଅ ଖୁଆଇ ବାନ୍ତି କରାଇଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ୧୦-୧୫ଥର ଗରମ ପାଣି ପିଆଇ ବାନ୍ତି କରାନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଷର ପ୍ରଭାବ କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।
  4. ହରଡ ଡାଲିକୁ ପେଶି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଖୁଆଇବାଦ୍ୱାରା ବିଷର ପ୍ରଭାବ କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା କମିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଏହି ସବୁ କାମ ପରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ! ଜାଣନ୍ତୁ ;

Related posts

ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ବେଲପତ୍ର ଚଢାଇଲା ବେଳେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏସବୁ କଥାର , ନହେଲେ ମିଳିପାରେ ଓଲଟା ଫଳ

ENO Beuro

ବିିବାହ ଦିନରେ ତ୍ୱଚାକୁ ସୁନ୍ଦର ଓ କୋମଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଔଷଧ ଖାଇବା ସମୟରେ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ?

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More