VASTU

ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଘରେ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ କେଉଁ ଦିଗପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ?

ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସମୟରେ ବାରଣସୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଖୋଜାପଡ଼େ । ସେଠାକାର ପଣ୍ଡିତ ପ୍ରକ୍ଷାତ ଅଟନ୍ତି। ନିକଟରେ ବାରଣସୀର ଜନୈକ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପଣ୍ଡିତ ପୂଜାପାଠ ସମ୍ପର୍କିତ କେତେକ ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୂଜା ସମ୍ପର୍କିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା-

  • ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଭକ୍ତର ମୁହଁ ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଦିଗ ଆଡ଼କୁ ରହିବା ଖୁବ୍ ଭଲ। ଏହାଦ୍ଵାରା ଭଗବାନ ପ୍ରସନ ହୋଇଥାନ୍ତି।
  • ଅନେକଲୋକ ନିଜ ଠାକୁର ଘରେ ଗଙ୍ଗାପାଣି ରଖନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଏ ଯେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲରେ ହିଁ ସେମାନେ ଗଙ୍ଗାପାଣି ରଖିଥାନ୍ତି । ପୂଜାପାଠ ନିମନ୍ତେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଜିନିଷ ଅଶୁଭ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପଣ୍ଡିତ । ଏଣୁ କାଚ ବୋତଲ କିମ୍ବା ଚାନ୍ଦି ବାସନରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ରଖିବା ଉଚିତ । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲରେ ଗଙ୍ଗା ପାଣି ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ତାହା ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହୋଇଥାଏ।
  • ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ସମୟରେ ମନକୁ ଶାନ୍ତ ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ । ତରତର ହୋଇ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ ଅଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରଦାନ କରେ।
  • ଭଗବାନଙ୍କ ଛଡାଫୁଲ ଆଡେସାଡେ ଫିଙ୍ଗନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଜଳ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଯେମତି ପୋଖରୀ , ନଇରେ ନେଇ ପକାନ୍ତୁ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ? ଘରେ ଥିବା ସୁନା ବିକିବା କାହିିଁକି ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ?

Related posts

ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏହି ଫୁଲ ,ନିଶ୍ଚିତ ପୂର୍ଣ ହେବ ଆପଣଙ୍କ ମନସ୍କାମନା

ENO Beuro

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଅନ୍ୟଠାରୁ ଭୁଲରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ ଉପହାର

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମଥାରେ ସିନ୍ଦୂର ଲଗାଇବା ପଛରେ ରହିଥବା ରହସ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ !

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More