LIFESTYLE

ଜାଣନ୍ତୁ ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ କେଉଁ ସବୁ ଭୁଲ କରିବେ ନାହିଁ?

ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ କେତେକ ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ନଦେଲେ ଦେହ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ। ଏମିତି କିଛି କଥା ଜାଣିଲେ ଆମେ କିଛି ପରିମାଣରେ ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ଦୂରେଇ ଦେଇପାରିବା। ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଏମିତି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ-

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଡେଟଲ  ଜଳରେ ମିଶାଇ ଗାଧୋଇବା ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି । ତାହା କୌଣସି ମନ୍ଦ କଥା ନୁହଁ କିନ୍ତୁ ମୁହଁକୁ ସଫା ଜଳରେ ଧୋଇବା ଉଚିତ । ରସାୟନ ମିଶିଥିବା ଜଳରେ ଆଖି, ନାକ କିମ୍ବା ପାଟି ଆଦି ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ନ ଆସିବା ଉଚିତ

ଅନେକ ଲୋକ ମୁଣ୍ଡରେ ସାମ୍ପୁ ଲଗାଇ ଦୀର୍ଘ୍ୟ ସମୟ ରଖିଥାନ୍ତି । କାରଣ କାମ ବ୍ୟସ୍ତତାରେ ସବୁ ଭୁଲି ଯାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଦୀର୍ଘ୍ୟ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମ୍ପୋ ଲଗାଇ ରଖିଲେ ଥଣ୍ଡା, ଶ୍ୱାସ ଆଦି ବଢାଇବାରେ ଭୟ ରହିଛି । ପାରୁଛନ୍ତି ଯଦି କାମ ସାରି କମ୍ ସମୟ ରଖି ମୁଣ୍ଡକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗାଧୋଇବାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଦେହରେ ହଳଦୀ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ତାହା ଖୁବ୍ ଭଲ କଥା । ହଳଦୀରେ ଚର୍ମ ରୋଗ ଦୂର କରିବାର ଶକ୍ତି ଅଛି । ହଳଦୀ ଲଗାଇ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚା ଉତ୍ତମ ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ , ଯେଉଁ ହଳଦୀ ଲଗାଉଛନ୍ତି ସେଦିନ ଦେହରେ ସାବୁନ କିମ୍ବା ବଡି ୱାସ ସାମ୍ପୋ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ହଳଦୀ ଓ ରସାୟନର ମୀଶ୍ରଣ ଶରୀର ଉପରେ ମନ୍ଦ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ କେଉଁ ସବୁ ଭୁଲ କରିବେ ନାହିଁ? bath 1

ପଢନ୍ତୁ;

ଖରାଦିନେ କିପରି ନିଜର ତ୍ଵଚାର ଯତ୍ନ ନେବେ ? ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

Related posts

ଚାଉଳରେ କଣ ମିଶାଇ ଭାତ ରାନ୍ଧି ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ମୋଟାପଣ କମିଥାଏ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ମୁହଁରେ ଉଠୁଥିବା ଅନାବଶ୍ୟକୀୟ କେଶ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ କେତେକ ଘରୋଇ ଉପାୟ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା “ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର” ଶରୀରକୁ କିପରି ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଓ ଏହାର ଉପକାରିତା

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More