LIFESTYLE

ବିମାନରେ ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ? ନଚେତ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ !

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେମାନେ ଦୂରଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ନିଜର ବେପାର ପାଇଁ ଦୂର ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି। ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଦୀଘ ସମୟମଧ୍ୟ ବିମାନରେ କଟେଇବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ବସିରହିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।ଏହା ଭିତରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ସାଥିରେ ନେଇଥିବା ଖାଦ୍ୟମଧ୍ୟ ଖାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ ବିମାନରେ ଖାଇବା ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣିବା ଦରକାର ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିମାନରେ ଯାତ୍ରାବେଳେ କଣ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଏବଂ କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ନିଜ ସହ ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ-

  • ବିମାନରେ ଦୀର୍ଘଯାତ୍ରା କଲାବେଳେ ପନିପରିବା ଜାତୀୟ ଜିନିଷକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ଦିଅନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହି ଭଳି ଜିନିଷ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋ ଇଂଟେଷ୍ଟାଇନଲ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଏଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ବିମାନରେ ଯାଉଛନ୍ତି ତ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ପନିପରିବା ଯଥା-ବ୍ରୋକଲି ,ବନ୍ଧାକୋବି, ଓ ଗଜା ଜାତୀୟ ଶସ୍ୟ ଆଦି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ।
  • ଚା ପତ୍ର ଓ କଫି ମଂଜିରେ ଥିବା ପଦାର୍ଥ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ। ଏହା ଏକ ମୁତ୍ରବର୍ଦ୍ଧକ ଜିନିଷ ଅଟେ । ଏହାକୁ ଯଦି ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତ ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗିପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିମାନ ଯାତ୍ରାରେ ଥିଲେ କଫି ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଦିଅନ୍ତୁ।
  • ବିମାନରେ ସୁପ୍ ଓ ନୁଡୁଲ୍ସର ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । କାରଣ ଏହା ପ୍ରଥମରୁ ପ୍ୟାକିଂ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ସୋଡିୟମର ମାତ୍ରା ଆପଣଙ୍କର ଦୈନିକ ସୋଡିୟମର ଦରକାରୀ ଠାରୁ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ଖାଦ୍ୟରେ ସୋଡିୟମର ଅଦିକ ମାତ୍ରା ହେବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଫୁଲିବାର ସସମ୍ୟାହୋଇପାରେ।
  • ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରାରେ ଯାଉଥିବା ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତଃ ବିୟର ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆଲକହଲର କାରଣରୁ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ବିମାନରେ ଏମିତି ବି ଡିହାଇଡ୍ରେସନ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପଇଁ ସେଠାରେ ଆଲକହଲର ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଆପଣ ପିଆଜ ଚା’ ପିଇଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଚା’ର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଦଳୀ ଚୋପାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ

ENO Beuro

ଏହି ୪ ଟି ଉପାୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ସାଥି ଆପଣ ସହ ପ୍ରତାରଣା କରୁନାହାନ୍ତି ତ ?

ENO Beuro

କେଉଁ ସବୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରେ ଆଖୁରସ ଜାଣନ୍ତୁ?

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More