LIFESTYLE

ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାନ୍ତୁ

ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଅସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗର ମୁଖ୍ୟକାରଣ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବୋଂ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାନ୍ତୁ ।

ଆସନ୍ତୁ ସେହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା-

୧. ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପରିବା ଫଳ ଗାଜର, ଅଙ୍ଗୁର, ସେଓ ବିଲାତି ଆଦି ଦିନକୁ ପାଞ୍ଚ/ ଛଅ ଥର ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ବିଟାକାରୋଟିନ ଭିଟାମିନ ଏ,ଇ,ସି, ଅଛି । ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାନସର ପ୍ରତିରୋଧକ ।

୨. ଖାଦ୍ୟରେ ଅଦା, ପିଆଜ, ରସୁଣ, କଞ୍ଚାଲଙ୍କା, ହଳଦୀ ଧନିଆ, ଧନିଆପତ୍ର, ପୋଦିନା ପତ୍ର ପକାନ୍ତୁ । ଆମ ହାଣ୍ଡିଶାଳ ଆମ ଡାକ୍ତରଖାନା । ଏସବୁ ରୋଗ ନିବାରକ ଶକ୍ତି ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଏ ।

୩. ଓଜନ, ବୟସ ଓ ଉଚ୍ଚତା ଅନୁସାରେ ଠିକ୍ ରହିବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ତେଲ, ଘିଅ ଅଧିକ ତତେଇ ରାନ୍ଧିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ୨୦୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଣ୍ଟିଗ୍ରେଡର ତେଲ ଅଧିକ ଗରମ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ

୪.  ନଡିଆ ପାଣି ଶରୀର ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଉପକାରୀ । ଏହାଛଡା ଏଥିରେ ପଟାସିୟମ୍ ଥାଏ; ଯାହା ପେଟର ଅମ୍ଳ ଅଂଶକୁ କମ୍ କରିବାରେ ସାହାଜ୍ୟ କରିଥାଏ ।

୫. ଦହିରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ; ଯାହା ପାଚନ କ୍ରିୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ । ଏଥିସହିତ ଏହା ପେଟକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିଥାଏ ।

ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବୋଂ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାନ୍ତୁ

ପଢନ୍ତୁ;ଦାନ୍ତ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର

Related posts

ଖାଲିପେଟରେ ଚା’ ପିଇଲେ କେଉଁ ସବୁ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ?

ENO Beuro

ଫଳ ଚୋପାରେ ରହିଛି ଅନେକ ଉପକାରୀ ଗୁଣ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ଆମେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆପଣେଇଥିବା କିଛି ଜିନିଷ ଯାହା ବିଦେଶରୁ ଆସିଛି

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More