LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ କିଡ୍‌ନିରେ ଜମିରହିଥାଏ ଷ୍ଟୋନ୍‌!

ଆଜିକାଲିର ଯୁବପିଢିମାନେ ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ବିଭିନ୍ନରୋଗରେ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ କିଡ୍‌ନି ଏବଂ ହାର୍ଟ ସମସ୍ୟା ବହୁଳ ଭାବରେ ଦେଖାଗଲାଣି। ପାଣି କମ୍‌ ପିଇବା, ମାତ୍ରାଧିକ ମଦ୍ୟପାନ, ବଂଶଗତ, ମାତ୍ରାଧିକ ଓଜନ, ହଜମକ୍ରିୟା ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଅନୁଚିତ ଖାଦ୍ୟ ଭକ୍ଷଣ ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଏହି ରୋଗ ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଏହି କିଡ୍‌ନି ରୋଗର ଅନ୍ୟ ଏକ ଲକ୍ଷଣ ହେଲା ସବୁବେଳେ ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା, ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତ ପଡ଼ିବା, ବାନ୍ତିଭାବ ଲାଗିବା, ଜ୍ୱର ହେବା ଓ କ୍ଳାନ୍ତ ଲାଗିବା ଭଳି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ କିଡ୍‌ନିରେ ଷ୍ଟୋନ୍‌ ବା ପଥୁରିଆ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ-

  • ସୋଡ଼ା, କୋଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏନର୍ଜି ଡ୍ରିଙ୍କ୍‌ ନିୟମିତ ପିଇଲେ ଷ୍ଟୋନ୍‌ ହେବାର ବିପଦ୍‌ ଥାଏ। କୋଲାରେ ଫସ୍‌ଫରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଥିବାରୁ ତାହା କିଡ୍‌ନି ଷ୍ଟୋନ୍‌ ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହେବା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୃକ୍କ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।
  • ଅଧିକ ପରିମାଣ କ୍ୟାଫିନ୍‌ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପରିସ୍ରାରେ କାଲ୍‌ସିୟମ୍‌ କ୍ଷରଣ ହୋଇ କିଡ୍‌ନିରେ ପଥୁରିଆ ରୋଗ ପାଇଁ ପଥ ପରିଷ୍କାର ହୋଇଥାଏ। କ୍ୟାଫିନ୍‌ ଜଳଶୁଷ୍କତା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଏବଂ ପଥୁରି ହେବାର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।
  • ମାତ୍ରାଧିକ ମଦ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ବୃକ୍କ ସହ ଯକୃତ୍‌ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ଜଳଶୁଷ୍କତା କରାଇ ବୃକ୍କ୍‌ର ସ୍ୱାଭାବିକ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାରୁ ପଥୁରିଆ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ।
  • ଚିନି, ମଇଦା,ଧଳା ଚାଉଳ ଆଦି ପରିଷ୍କୃତ ଶ୍ୱେତସାର ଇନ୍‌ସୁଲିନ୍‌ର ମାତ୍ରା ବଢ଼ାଇ ଦେଉଥିବାରୁ ମୂତ୍ରନଳୀ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ। ପରେ ଏହା ବୃକ୍କରେ ପଥୁରିଆ ରୋଗ କରାଇଥାଏ।
  • ଗୋରୁ ହରିଣଆଦି ମାଂସକୁ ରେଡ୍‌ମିଟ୍‌ ବା ଲୋହିତ ମାଂସ କୁହାଯାଏ। ଏଥିରେ ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ୟୁରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଥିବାରୁ ଏହା ପଥୁରିଆ ରୋଗ କରାଇଥାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ କିଡ୍‌ନିରେ ଜମିରହିଥାଏ ଷ୍ଟୋନ୍‌! kidenyy

ପଢନ୍ତୁ;

କିପରି ଜାଣିବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ରହିଛି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ

Related posts

ଆମିଷ ଖାଇବା ପରେ ବାସନରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସୁଛି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ

Krishna Kumar Manoj

ଓଜନ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ସୋୟାବିନ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ

ଜାଣନ୍ତୁ ଧନୁରାସନ କିପରି କରିବେ ଓ ଏହାଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ସବୁ ମିଳିଥାଏ

Krishna Kumar Manoj

3 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More