EnewsOdia.Com

‘ଆହାର’ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦିଅ, ପେଟପୁରା ଖାଅ ଅଭିଯାନ

ଶାଢ଼ୀକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥାଏ କୋରାପୁଟର କୁନି ସହର କୋଟପାଡ଼ | ଏବେ କିନ୍ତୁ ଏହି ସହର କିଛି ବିଶେଷ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରିସରକୁ ଆସିଛି | କାରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦିଅ, ପେଟେ ଖାଅ ଭଳି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ | କୋଟପାଡ଼ ଏନଏସି ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ନିଆରା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି | ଯାହାଫଳରେ ଏକ କିଲୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦେବାଦ୍ଵାରା ପେଟେ ଖାଇବାକୁ ମିଳୁଛି | ଗତକାଲିଠାରୁ ଆହାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏଭଳି ଏକ ଭିନ୍ନ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି |

ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗ, ବୋତଲ, ଆଣି ଦେଲେ ୫ ଟଙ୍କିଆ ଆହାର ମିଳୁଛି | ଏନଏସିର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଆଲୋକ ସାମନ୍ତରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଆବର୍ଜନା ଦ୍ୱାରା ଜୀବଜଗତ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି | ସେଥିପାଇଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କୁପ୍ରଭାବରୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଛୋଟ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି |

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉ କି ରାସ୍ତାରେ ପଡିଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଗୋଟାଇ ଆଣିଲେ ପେଟପୁରା ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯିବା ନେଇ ଛତିଶଗଡ଼ର ଅମ୍ବିକାପୁରରେ କିଛିଦିନ ତଳେ ଏକ କାଫେର ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଠାରେ ଯଦି ଆପଣ ୫୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ନେଇ ଯାଆନ୍ତି ଜଳଖିଆ ମାଗଣାରେ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଛି |

ପଢନ୍ତୁ: ଶୀତ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିର

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଆଜି ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ୍‌

Ratnamani Maharana

ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବ ନାହିଁ ବାତ୍ୟା ‘ବୁଲବୁଲ’

Ratnamani Maharana

ଆସନ୍ତା କାଲି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ

Ratnamani Maharana

ଶୀତ କମିବ, ୨୫ରୁ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

Ratnamani Maharana

ବାତ୍ୟା ପାଇଁ ୯ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ୍‌ ଛୁଟି ଘୋଷଣା

Ratnamani Maharana

ଟାଟା ହାତରେ ସେସୁ

Ratnamani Maharana