Loading...

ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରେ ଭରପୂର କିୱି ଫଳ

ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରେ ଭରପୂର କିୱି ଫଳ

କିୱି, ଏକ ଖଟା-ମିଠା ସ୍ୱାଦ ସହ, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରେ ଭରପୂର |କିୱି ରେ କମଳା ଠାରୁ ଦୁଇଗୁଣ ଭିଟାମିନ୍-ସି ଅଧିକ ରହିଛି ତେଣୁ ଏହାକୁ ଏକ ସୁପରଫୁଡ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

କିୱି, ଚାଇନିଜ୍ ଗୋସ୍ବେରୀ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | କିୱି ଫଳ ସାମାନ୍ୟ ଅମ୍ଳଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଏହା କୁ ଆପଣ କଞ୍ଚା ଖାଇ ପାରିବେ | କିୱି, ଏକ ଖଟା-ମିଠା ସ୍ୱାଦ ସହ, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରେ ଭରପୂର |କିୱି ରେ କମଳା ଠାରୁ ଦୁଇଗୁଣ ଭିଟାମିନ୍-ସି ଅଧିକ ରହିଛି ତେଣୁ ଏହାକୁ ଏକ ସୁପରଫୁଡ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କିୱିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ବି 6, ବି 12, ଇ, ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ମିଶ୍ରଣ ରହିଥାଏ | 

ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କ ହିତକର

କିୱିରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ସି ଥାଏ ଯାହା ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଆଜମା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ନିୟମିତ ତାଜା କିୱି ଫଳ ଖାଏ, ତା ର ଫୁସଫୁସ ଭଲ କାମ କରିପାରେ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାର ଲକ୍ଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

 

ଧମନୀ ର ଚର୍ବି କୁ ରୋକେ  କିୱି

କିୱି ରକ୍ତରେ ଥିବା ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଏହା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାରେ ରୋକିପାରେ ମାତ୍ର ଏହା ଉପକାରୀ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିନଥାଏ | ଅଧ୍ୟୟନରୁ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ 2-3 କିୱି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଜନିତ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା କମିଯାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି କିୱି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆସ୍ପିରିନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦରକାର ହେଇନଥାଏ |

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ 

କିୱି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାହା ସେଲ୍ୟୁଲାର୍ ଫଙ୍କସନ୍ ଏବଂ ଶରୀରରେ କୋଷଗୁଡିକୁ ମୁକ୍ତ ମୌଳିକ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କିୱି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରେ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା  ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

 

ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ 

କିୱିରେ ଭଲ ପରିମାଣର ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର ଥାଏ ଯାହା ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | କିୱିରେ ଆକ୍ଟିନିଡିନ୍ ଥାଏ ଯାହା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରୋଟିନ୍ ହଜମକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଭାରି ଭୋଜନ ଖାଇବା ପରେ ଗୋଟିଏ କିୱି ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ କିୱିରେ ମଧ୍ୟ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ସାଟିଭ୍ ପ୍ରଭାବ ରହିଥାଏ ଯାହା ହଜମକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ |

ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ହ୍ରାସକୁ ରୋକିଥାଏ

ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ହ୍ରାସର କାରଣ ହେଉଛି ମାକୁଲାର ଡିଜେରେସନ୍, ଏବଂ କିୱି ଆପଣଙ୍କ ଆଖିକୁ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ | କିୱିରେ ଥିବା ଜିଆକ୍ସାଣ୍ଟିନ୍ ଏବଂ ଲ୍ୟୁଟିନ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଆଖି ଭିଟାମିନ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ଯୌଗିକ ଗୁଡ଼ିକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଗଠନରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହା ଆଖି ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁଷ୍ଟିକର | କିୱି ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ରେଟିନାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ |

 

ଚର୍ମ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ

କିୱିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ସି କୋଲାଜେନ୍ ସିନ୍ଥାଇଜ୍ କରେ, ଯାହା ଏକ ଜରୁରୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯାହା ଚର୍ମର ଗଠନ ଏବଂ ହାଡର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଭଲ ରଖିଥାଏ | କିୱି ର ଆଣ୍ଟି-ନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ଚର୍ମରେ ବ୍ରଣ ଏବଂ ପିମ୍ପଲ୍ ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରିଥାଏ | ଚେହେରାରେ କିୱି ର ବାହ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ ଚର୍ମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ |

କିୱି ଏକ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଫଳ ଯାହାକି ବହୁ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଧାରଣ କରିଥାଏ କିନ୍ତୁ କିୱି ଏହାର ଏନଜାଇମ୍ ଆକ୍ଟିନିଡିନ୍ କାରଣରୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆଲର୍ଜି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କଦଳୀ ରେ ଆଲର୍ଜି ଥାଏ, ତେବେ ସେ କିୱି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଜି ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଜରୁରୀ |

 

Ratnamani Maharana

Shakespeare, in the beautiful garden, among the party. Some of the hall: in fact she was ever to.