LIFESTYLE

ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିବାପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତାହାଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଚର୍ଯ୍ୟାରେ ଡାଳିମ୍ବର ଭୂମିକା

ମୁଖ ହେଉଛି ଶରୀରର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ । ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଖାଯିବାର ଇଚ୍ଛା ସମସ୍ତଙ୍କର ଥାଏ । ତେଣୁ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବାର ଇଚ୍ଛାରେ ଅନେକ ଲୋକ ମହଙ୍ଗା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବଳ ଡାଳିମ୍ବର ବ୍ୟବହାରରେ ସୁନ୍ଦର, ଉଜ୍ଜଳ ଓ ବେଦାଗ ତ୍ୱଚା ପାଇପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ବୟସ ଜନିତ କୁଞ୍ଚିତ ତ୍ୱଚାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା କାର୍ୟ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯାହା ବୟସ ବଢିବାର ଲକ୍ଷଣକୁ କମ କରିଥାଏ । ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଫେସ୍ ମାସ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଉଜ୍ଜଳ, ବେଦାଗ ତ୍ୱଚା ପାଇପାରିବେ ।

  • ଡାଳିମ୍ବର ଦାନାକୁ ପେଷ୍ଟ  କରନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚେହେରା ଓ ବେକରେ ଭଲଭାବେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ଏହାକୁ ଶୁଖିବା ପାଇଁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଶୁଖିଗଲା ପରେ ହାଲକା ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଚେହେରାକୁ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ । ଚେହେରାର ଚମକ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ନଜର ଆସିବ ।
  • ଲେମ୍ବୁରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ସେହିପରି ଡାଳିମ୍ବରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ଗୁଣ ଥାଏ । ଏହି ମିଶ୍ରଣ ତ୍ୱଚାର ଉଜ୍ଜଳ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଡାଳିମ୍ବର ଦାନାକୁ ପେସି ତାହାର ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ସେଥିରେ ଲେମ୍ବୁରସ ମିଶାଇ ଚେହେରାରେ ଲାଗାନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ଚେହେରାକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।
  • ଉଜ୍ଜଳ ଓ ବେଦାଗ ତ୍ୱଚା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉପାୟ । ଡାଳିମ୍ବର କିଛି ଦାନାକୁ ପେଶି ସେଥିରେ ଦହିକୁ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ଚେହେରାରେ ଲଗାଇ କିଛି ଡେରି ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ଚେହେରାକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଫରକ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଜଣାପଡିବ ।
  • ଡାଳିମ୍ବ ଓ ଓଟମୀଲ୍‌ର ମିଶ୍ରଣ ଚେହେରାରେ ଚମକ ଆଣିବାର ଏକ ଭଲ ଉପାୟ । ଏହାଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାରେ ଉଜ୍ଜଳତା ଆଣିଥାଏ । ତାସହିତ ମୃତ କୋଷିକା ହଟାଇବା ସହ ତ୍ୱଚାକୁ କୋମଳ କରିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସାରା ଦେଶକୁ ଯୋଡ଼ିବ ପକ୍କା ରାସ୍ତା

Related posts

ବାହାଘର ପରେ ପୁଅମାନେ ବଦଳି ଜାଆନ୍ତି କାହିଁକି ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ ଭାବେ ବ୍ୟବହୃତ ଭାଙ୍ଗ ବୃକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଲୁଚିରହିଛି ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

ENO Beuro

ଦେଶି ଘିଅ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଦୂରହୋଇଥାଏ ଶରୀରର ଅନେକ ସମସ୍ୟା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More