କେଶ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଜ୍ୟ ଅଦା ର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

କେଶ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଜ୍ୟ ଅଦା ର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

ଅଦା ରୋଷେଇଘରେ ଅତି ପରିଚିତ ମସଲାଟିଏ । ଖାଦ୍ୟକୁ ସୁସ୍ଵାଦୁ କରିବାରେ ଏହାର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।  ଏହା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ବିଶେଷ କରି ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ତେବେ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କେଶ ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁ୍କ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଅଦା । କେଶକୁ ଝଡିବାରୁ ରକ୍ଷାକରିବା ସହ ବଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ବ୍ୟବହାର ।

  • ଏକ ଚାମଚ ଅଦା ପେଷ୍ଟ ସହ ଏକ ଚାମଚ ଅଲିଭ୍ ତେଲ କିମ୍ବା ନଡିଆ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ । କେଶ ମୂଳରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଲଗାନ୍ତୁ । ୩୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ସାମ୍ପୋରେ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହକୁ ଏପରି ଦୁଇ ଥର କଲେ କେଶ ଝଡିବା କମିଥାଏ ।
  • ଦୁଇ ଚାମଚ ଅଦା ରସ ସହ ୩ ଚାମଚ୍ ରାଶି ତେଲ ଏବଂ ଅଧା ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶ ମୂଳରେ ଲଗାଇ ୩୦ମିନିଟ ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହିପରି ସପ୍ତାହକୁ ଦୁଇ ଥର କଲେ କେଶ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।
  • ୧ ଚାମଚ ଅଦା ରସ , ଅଧା କପ୍ କଟା ଯାଇଥିବା କାକୁଡି , ଏକ ଚାମଚ୍ ନଡିଆ ତେଲ ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ରସ ମିଶାଇ ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ କେଶ ମୂଳରେ ଭଲ ଭାବରେ ମାଲିସ୍ କରି ୩୦ ମିନିଟ ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।
  • ଦୁଇ ଚାମଚ ଅଦା ରସ ସହ ଏକ ଚାମଚ ପିଆଜ ରସ ମିଶାଇ କେଶ ମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ୨୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ସାମ୍ପୋ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହିପରି ସପ୍ତାହକୁ ତିନି ଥର କଲେ କେଶ ମୂଳ ମଜଭୂତ ହେବା ସହ ବଢିଥାଏ ।
  • ଏକ ଚାମଚ ଅଦା ରସ ସହ କିଛି ସଜନା ଶାଗର ରସ କିମ୍ବା ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାଇ କେଶ ମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଲଗାଇ ୫ – ୧୦ ମିନିଟ ପରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

କେଶ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଜ୍ୟ ଅଦା ର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

ବାଲେଶ୍ୱର ଓମ୍‌ଫେଡ଼୍‌ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ, ମ୍ୟାନେଜର ଲିଙ୍ଗରାଜ ପଣ୍ଡା ବଦଳି