News

ଆସନ୍ତା ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪୯ଟି କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା

ଦେଶରେ କର୍କଟ ରୋଗ ସମସ୍ୟା ବଢି ବଢି ଯାଉଛି । ବହୁ ଲୋକ ଏଥିରେ ପୀଡିତ ହେଇ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରି, ଆସନ୍ତା ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪୯ଟି  କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି  । ୨୦୧୪-୧୫ରୁ ଉନ୍ନିତ କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ୩୧ଟି କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ସହିତ ୪୯ଟି ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

ସୋମବାର (୧୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ) ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାଯ୍ୟାଳୟ (ପିଏମଓ)ରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ୩,୪୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏଥିରେ ବ୍ୟୟ ହେବ ବୋଲି ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌ ଫର୍‌ ପ୍ରିଭେନ୍‌ସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ ଅଫ୍‌ କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌, ଡାଇବେଟ୍‌ସ୍‌, କାର୍ଡିଓଭାସ୍କୁଲାର ଡିଜିଜେସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ ଅଧୀନରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଏହି କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯିବ।

ପ୍ରସ୍ତାବିତ କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟ, ଆଞ୍ଚଳିକ କର୍କଟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ବର୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧୨୦୦ ରେଡିଓଥେରାପି ମେସିନ ଦରକାର ପଡୁଥିବା ବେଳେ, ମାତ୍ର ୬୦୦ଟି ମେସିନ ରହିଛି । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ୧୭୫ ରେଡିଓଥେରାପି ମେସିନ ଲଗାଯିବ ।

ଆସନ୍ତା ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪୯ଟି କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌ ସେଣ୍ଟର୍‌ ଖୋଲିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା

ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେଡ଼ି ର ହରତାଲ

Related posts

ପିଲା ଚୋର ଭାବି ୫ଜଣଙ୍କୁ ପିଟି ପିଟି ହତ୍ୟା

ENO Beuro

ଟ୍ରମ୍ପ ଟାଓ୍ଵାରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ,୨ ଗୁରୁତର ଆହତ

ENO Beuro

ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ଫାଟି ଯୁବତୀ ମୃତ ,ଚାର୍ଜରେ ବସାଇ କଥା ହେଉଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More