• Home
  • News
  • ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ କଲା କେନ୍ଦ୍ର , ପ୍ୟାଡ ପିଛା ଅଢେଇ ଟଙ୍କା!
News

ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ କଲା କେନ୍ଦ୍ର , ପ୍ୟାଡ ପିଛା ଅଢେଇ ଟଙ୍କା!

ମହିଳା ଦିବସରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେଲେ ସରକାର !

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶର ଅଧା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ବଡ଼ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଗତକାଲି ବାୟୋଡିଗ୍ରେଡେବଲ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ୟାଡ ପିଛା ୨ଟା ୫୦ ପଇସା ଦେଇ ଏହି ପ୍ୟାଡକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତୀୟ ଜନଔଷଧି ପରିଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ରରୁ କିଣା ଯାଇ ପାରିବ। ସାନିଟାରି ନାପକିନର ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକରେ ୪ଟି ପ୍ୟାଡ ରହିବ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଟଙ୍କା ରହିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗୋଟାଏ ଖଣ୍ଡ ପ୍ୟାଡ୍‌ର ଦର ସାଧାରଣତଃ ୮ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ଅଢେଇ ଟଙ୍କାରେ ପ୍ୟାଡ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ମହିଳା ଉପକୃତ ହେବେ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଶରେ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ସାନିଟାରି ନାପ୍‌କିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ କୁମାର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ସରକାର ବଜାରକୁ ଛାଡ଼ିଥିବା ଏହି ପ୍ୟାଡ୍‌ର ନାମ ହେଉଛି ‘ସୁବିଧା ପ୍ୟାଡ୍‌’।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପରିବାର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୫-୧୬ ଅନୁସାରେ ୧୫ ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୫୮ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାପକିନ, ସାନିଟାରୀ ନାପକିନର ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ସହରାଞ୍ଚଳରେ ୭୮ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ବିଧି ଆପଣାଇଥାନ୍ତି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କେବଳ ୪୮ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ସଫା ସୁତୁରା ସାନିଟାରୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ କଲା କେନ୍ଦ୍ର , ପ୍ୟାଡ ପିଛା ଅଢେଇ ଟଙ୍କା! womens

ପଢନ୍ତୁ;

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ: ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

Related posts

ଭାରତକୁ ପୁଣି ଚ୍ୟାଲେଂଜ କରିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ । କହିଲେ,ମୋଦି ଓ ଭାରତ ଆମର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଶତ୍ରୁ

Krishna Kumar Manoj

ଓମଫେଡ ଜରି ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପାଣି ବୋତଲ ଫେରାଇଲେ ମିଳିବ ଅର୍ଥ

Krishna Kumar Manoj

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ତଥା ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ତାଜମହଲ କୁ ନେଇ ବିବାଦପୁର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More