News

ବନ୍ଦ ହେଲା ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଛପା ଏବଂ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ପାଞ୍ଚଗୁଣା ବଢିବ ଛପା

ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ପରେ ନିଷ୍ପତି ନେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ସାରା ଦେଶରେ ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ପରେ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଗୁଣା ଅଧିକ ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଛାପିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ନଗଦ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଭୋଗୁଥିବା ସମସ୍ୟାର ପ୍ରତିକାର ହେବ । ଏଟିଏମ୍ ଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଟଙ୍କା ରକ୍ଷା ଯାଇ ପାରିବ ।

ନୋଟ ଛପା ପାଇଁ ସରକାର ଏକାଧିକ ପଦକ୍ଷପ ନେଉଛନ୍ତି । ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗ ସଚିବ ଏସ୍ ସି ଗର୍ଗ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି କ, ଦିନକୁ ୫ଶହ କୋଟିର ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଛାପିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଦିନକୁ ୨ ହଜାର ୫ଶହ କୋଟିର ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବଜାରକୁ ପଠାଯିବ । ସେହିଭଳି ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୭୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ୭୫ ହଜାର କୋଟି ସପ୍ଲାଏ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

୫ ଗୁଣା ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଛପାଇବା ନେଇ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିବା ସରକାର ୨ ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଛପା ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । କାରଣ ଦେଶର ବଜାରରେ ଏବେ ୬ କୋଟି ୭୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି । ତେଣୁ ସରକାର ୨ହଜାର ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଛପାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ବନ୍ଦ ହେଲା ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଛପା ଏବଂ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ପାଞ୍ଚଗୁଣା ବଢିବ ଛପା money

ପଢନ୍ତୁ ;

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କେଉଁ ଦିଗରେ କାନ୍ଥଘଣ୍ଟା ଲଗାଇଲେ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଶ୍ଵର ୫୦ ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ତାଲିକା, ୩୨ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର

Krishna Kumar Manoj

ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଅଧୀନରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

Krishna Kumar Manoj

ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପୁରସ୍କାର

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More