News

ଜିଏସଟି ଦେଲା ନୂଆ ଉପହାର ,ଘର ଦାମ ହେଲା ଶସ୍ତା

By Krishna Kumar Manoj

January 11, 2018

ନୋଟବନ୍ଦୀ ଓ ଜିଏସଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେଲା ନୂଆ ଉପହାର । ଏବେ ଠୁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟରେ ପାଇପାରିବେ ଘର। ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ଘର ଦାମ ଶସ୍ତା ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

 ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ,ସାରା ଦେଶରେ ଗତବର୍ଷ ଘର ଦାମ ହାରାହାରି ୩ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଛି  । ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟ କନସଲଟାନସି ଫାର୍ମ “ନାଇଟ ଫ୍ରାଙ୍କ’ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ୨୦୧୬ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଘର ଦାମ ଏଭଳି କମିଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ବିକ୍ରିର ଚାହିଦା ସର୍ବାଧିକ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଛି। ପୁନେରେ ଘର ଦାମ ସର୍ବାଧିକ ୭ ପ୍ରତିଶତ କମିଥିବା ବଳେ ମୁମ୍ବାଇରେ ୫ ପ୍ରତିଶତ କମିଯାଇଛି । ଚାହିଦା କମିଥିବାରୁ ଘର ବିକ୍ରି ସଂଖ୍ୟା ବି କମିଛି । ସେହଭଳି ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିକ୍ରି ୬ପ୍ରତିଶତ ଓ ଚେନ୍ନାଇ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଚାହିଦା କମିଛି ।  ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ରେରା  ଆଇନକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି, ସେଠାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ିଛି ଓ ନୂଆ ଘର ବିକ୍ରି ବି ବଢ଼ିଛି ।

ମୁମ୍ବାଇରେ ବିକ୍ରି ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ପୁନେରେ ବିକ୍ରି ୫ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଯାଇଛି । ତେବେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ତଳକୁ ବଜେଟ୍ ଭିତରେ ଥିବା ଫ୍ଲାଟ୍ ଓ ଘରର ବିକ୍ରି ବଢ଼ିଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ମିଳୁଥିବା ସବ୍ସିଡି କାରଣରୁ ଏଭଳି ଚାହିଦା ବଢ଼ିଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।ନକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି, ସେଠାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ିଛି ଓ ନୂଆ ଘର ବିକ୍ରି ବି ବଢ଼ିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆପଣଙ୍କୁ ଛୋଟ ଛୋଟ କଥାକୁ ନେଇ ରାଗ ଆସୁଛି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରାଗ/କ୍ରୋଧ ଉପରେ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଏ?