ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ବର୍ଷାଦିନିଆ ଜଳବାୟୁ ରେ କିପରି ନେବେ କେଶର ଯତ୍ନ

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ବର୍ଷାଦିନିଆ ଜଳବାୟୁ ରେ କିପରି ନେବେ କେଶର ଯତ୍ନ

 ବର୍ଷାଦିନିଆ ଜଳବାୟୁ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ଓ ଆଦ୍ର୍ର୍ର। ଏହା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚା ଓ କେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ । ବର୍ଷା ଜଳରେ ଭିଜିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ବର୍ଷାଦିନିଆ ଜଳବାୟୁ ରେ କିପରି ନେବେ କେଶର ଯତ୍ନ ।

– ବର୍ଷା ହେଉଥିବାବେଳେ କେଶ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ। ବର୍ଷାଦିନେ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ସାମ୍ପୁରେ କେଶ ଧୋଇବା ପରେ କିଂବା ଓଦା କେଶକୁ ଶୁଖାଇବା ଲାଗି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଚାଳିତ ଡ୍ରାୟର୍‌ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। କେଶରେ ଶୁଖିଲା କପଡ଼ା ବାନ୍ଧନ୍ତୁ, ସହଜରେ ଶୁଖିଯିବ। ଏହି ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା କେଶ ସୁସ୍ଥ ରହେ।

– ଏହି ଋତୁରେ ଆଲକହଲଯୁକ୍ତ ସାମ୍ପୁ, କଣ୍ଡିସନର୍‌ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେଶ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁନାହିଁ। । ସବୁବେଳେ ପ୍ରାକୃତିକ ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା କେଶ ମୂଳର ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମାଏ ।

– ସାମ୍ପୁ ପୂର୍ବରୁ ଖୋଲା ଦାନ୍ତ ପାନିଆରେ କେଶ କୁଣ୍ଡାନ୍ତୁ । ଏପରି କଲେ ସାମ୍ପୁ ଲଗାଇବା ବେଳେ କେଶ ଜଟା ହୁଏନାହିଁ । ଉଷୁମ ପାଣିରେ କେଶ ଧୁଅନ୍ତୁନାହିଁ । ପାନିଆ ସଫା ରଖନ୍ତୁ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାନିଆ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବା ଭଲ।

– ଅଳ୍ପ ପାଣିରେ ସାମ୍ପୁ ଗୋଳାଇ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ହାଲୁକା ମାଲିସ ପରେ ଧୁଅନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମ୍‌ରେ ତିନି ଥର ସାମ୍ପୁକରନ୍ତୁ । ସାମ୍ପୁ ପରେ ଅଳ୍ପ କଣ୍ଡିସନର୍‌ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ନରମ ଓ ମଜଭୁତ ହେବା ସହ ଚମକ ବଢ଼ିଥାଏ । ଏହାକୁ କେଶର ମୂଳ ଭାଗ ବା ମୁଣ୍ଡ ତ୍ୱଚାରେ ନ ଲଗାଇ କେବଳ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।

– କେଶରେ ଆଦୌ ଗରମ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁନାହିଁ। ତେଲ ଲଗାଇବାର ଚାରିରୁ ଚବିଶ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସାମ୍ପୁ କରନ୍ତୁ। ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ତେଲ ଲାଗି ରହିଲେ ଧୂଳି ଜମିବା ସହ ରୁପି ସମସ୍ୟା ହୁଏ ଓ କେଶ ଝଡ଼େ।

– ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଓ ତାଜା ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା କେଶକୁ ଆବଶ୍ୟକ ପୋଷଣ ମିଳେ। ଏହି ଋତୁରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ କେଶ ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ।

– ବସାଦହି କେଶ ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ କଣ୍ଡିସନର୍‌ ଭାବେ କାମକରେ । କେଶରେ ଲଗାଇ ତଉଲିଆରେ ଗୁଡ଼ାଇଦିଅନ୍ତୁ । ପନ୍ଦର ମିନିଟ୍‌ ପରେ ଧୁଅନ୍ତୁ ।

– ଦୁଇ ଚାମଚ ଦହି ଓ ଦୁଇ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସରେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶକୁ ଭଲ ଭାବେ ଫେଣ୍ଟି କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । କୋଡ଼ିଏ ମିନିଟ୍‌ ପରେ ଧୁଅନ୍ତୁ ।

– ବର୍ଷାଋତୁରେ କେଶ ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ପାଗ ପରଖନ୍ତୁ। ରଙ୍ଗ ଲଗାଇବା ପରେ କେଶରେ ଖରାପଡ଼ିବା ଉଚିତ। ଏହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏନାହିଁ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ବର୍ଷାଦିନିଆ ଜଳବାୟୁ ରେ କିପରି ନେବେ କେଶର ଯତ୍ନ

ଜାଣନ୍ତୁ  ନଖ ର ଯତ୍ନ ପାଈଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର