• Home
  • LIFESTYLE
  • ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ ହେୟାର ସ୍ପା ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ?
LIFESTYLE

ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ ହେୟାର ସ୍ପା ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ?

ପନ୍ଦର ଦିନକୁ ଥରେ କେଶର ହେୟାର ସ୍ପା ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ଜରୁରୀ। ଏହା କେଶକୁ ଅଧିକ ଘନ ଓ ମଜଭୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପାର୍ଲର ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଘରେ ମଧ୍ୟ ଅଳ୍ପ ଖର୍ଚ୍ଚରେ କରିପାରିବେ ହେୟାର ସ୍ପା । ଘରେ ହେୟାର ସ୍ପା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ପ୍ରଥମେ ଅଲିଭ ତେଲ, ବାଦାମ ତେଲ ଓ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ତେଲକୁ କେଶ ମୂଳରେ ଭଲ ଭାବେ ମସାଜ କରନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଭଲ ଭାବେ ହୋଇଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରେ ବସି ଅଳ୍ପ ଖର୍ଚ୍ଚରେ କିପରି ହେୟାର ସ୍ପା କରିପାରିବେ ;

ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ ହେୟାର ସ୍ପା ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ? hair spa at home

-କେଶ ଅଧିକ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଥିଲେ ନଡିଆ ତେଲର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ମ୍ୟାଗ୍‌ନେସିୟମ୍‌, କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ଆଇରନ ଓ ପୋଟାସିୟମ୍‌ ପରି ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ଯାହା ଶୁଷ୍କ କେଶ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ ।

-ଯଦି ଆପଣଙ୍କର  ରୁପି ସମସ୍ୟା ଅଛି ତାହେଲେ  ଅଲିଭ ତେଲର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ପ୍ରାକୃତିକ କଣ୍ଡିସନର ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଥିବା ଅଲିଭ ତେଲ ରୁପି ଦୂର କରିଥାଏ ।

-ଭିଟାମିନ ‘ଇ’ରେ ଭରପୂର ଥିବା ବାଦାମ ତେଲ ସହ ନଡିଆ ତେଲ ମିଶାଇ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ମଜଭୁତ ରହିଥାଏ । କେଶରେ ୧ଚାମଚ ଅଲିଭ,ବାଦାମ ଓ ନଡିଆ ତେଲ ମିଶାଇ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶକୁ ଭଲ ପୋଷଣ ମିଳିଥାଏ ।

କେଶକୁ ଟାୱେଲରେ ଭଲ ଭାବେ ଘୋଡ଼ାନ୍ତୁ,ତାପରେ
– ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଏକ ଟାୱେଲକୁ ଭଲ ଭାବେ ବୁଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ପାଣିକୁ ଭଲ ଭାବେ ନିଗାଡ଼ି ମୁଣ୍ଡକୁ ଭଲ ଭାବେ କଭର କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏପରି କଲେ କେଶରେ ତେଲ ଭଲ ଭାବେ ପହଞ୍ଚିପାରିଥାଏ । ୧୫ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାୱେଲକୁ କେଶରେ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖିବା ପରେ ଭଲ କ୍ୱାଲିଟି ସାମ୍ପୁରେ କେଶକୁ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।
-ସାମ୍ପୋ ପରେ କେଶରେ ଭଲ ଭାବେ କଣ୍ଡିସନର ଲଗାନ୍ତୁ । ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା କଣ୍ଡିସନର ବଦଳରେ ଆପଣ ଘରୋଇ କଣ୍ଡିସନରକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

– ଚା ପତିକୁ ପାଣିରେ ପକାଇ ଭଲ ଭାବେ ଫୁଟାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ସେଥିରେ ଅଳ୍ପ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ସାମ୍ପୋ ପରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

-ଏକ ଚାମଚ ଘି କୁଆଁରି ରସ ସହ ଅଧା ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାନ୍ତୁ  । ସାମ୍ପୋ ପରେ ଏହାକୁ କେଶ ମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ କଣ୍ଡିସନର ରୂପେ କାମ କରିଥାଏ ।

ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ ହେୟାର ସ୍ପା ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ? hair spa

ପଢନ୍ତୁ ;

କର୍କଟ ରୋଗରୁ ପାଇପାରିବେ ମୁକ୍ତି ,ଯଦି ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିବେ ଏହି ୪ ଟି ଜିନିଷ

Related posts

ହୃଦରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଖାଆନ୍ତୁ ଚକୋଲେଟ୍‌ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଚକୋଲେଟ୍‌ ଖାଇଲେ କେଉଁ ଉପକାର ମିଳେ ।

Krishna Kumar Manoj

ସ୍ଵାମୀର କେଉଁ ଗୁଣ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଖରାପ ଲାଗିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Krishna Kumar Manoj

କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ସହ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More